Kredi faiz oranı için yapılan yeni düzenlemeler ve piyasalardaki denge kurma çalışmalarıyla birlikte özellikle Dolar’ın düşüşünün tüm alanlara etkisi oldu. Türk Lirası’nda zaman içerisinde hızlanan değer artışı, tüm para birimleri karşısında TL’nin değerinin de artmasını sağladı. Bu sürecin düşüşte olduğu kadar hızlı olmamasına rağmen, aniden fırlayan kredi faizlerine yansıması da görülmeye başlandı.

Politika faizini FED tarafından açıklanan değer 2015 yılının Aralık ayında 0,20 seviyesinden 2,50 seviyesine kadar çıkaran kararlar da Dünya genelinde yankı uyandırmıştı. Özellikle bu süreçten en fazla zarar gören ülkeler arasında bulunan Türkiye, son dönemde yaşanan politikadaki krizin aşılmasıyla birlikte kredi faizi için düşüş yaşayan ülkelerden oldu.

Kredi Faiz Oranları 25 Seviyesine Çıktı 22.89’a Geriledi

Bankalar tarafından açılan mevduatlarla birlikte ağırlıklı kredi oranlarıyla birlikte 1 aylık vadesiyle birlikte sınırlı düşüş görülmeye başlandı. Düşüşün son derece hızlı çıkış kadar aynı sürecin göstermemesi dikkat çekiyor. Bankaların kredi faizi için belirlenen oranlarıyla birlikte son değerleri 22.89 olarak belirlendi.


Like it? Share with your friends!

0
editor

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir