hsbc

hsbc özür diledi ve garanti verdi, Geride bıraktığımız hafta HSBC Türkiye’nin hack saldırısına maruz kaldığını artık bilmeyen kalmamıştır. Her müşterisine özel bir posta gönderen HSBC özür mektubunda kimsenin hiçbir maddi kayıp yaşamayacağının altını çizmişti. Hackerların tüm bilgilere ulaşmış olmalarına rağmen bir işlem yapmadıkları belirtildi. Geçen gün de HSBC’den yeni bir açıklama geldi. Tüm Advantage Card sahiplerine genel müdürün imzasının altındaki özel mektubu aşağıdan okuyabilirsiniz.

MÜŞTERİYE GÜVENCE

Millet Gazetesi’nin haberine göre, HSBC Türkiye Genel Müdürü James A. Emmett imzasıyla gönderilen mektupta “Bu olaydan kaynaklanan herhangi bir dolandırıcılık girişimi veya şüpheli işlem tespit edilmemiştir. Bankacılık işlemlerinize her zamanki gibi güvenli bir şekilde devam edebilirsiniz. Söz konusu olaydan dolayı sizden özür dileriz” denildi.
Mektupta ayrıca “HSBC Grubu, bu olay nedeniyle müşterilerimizin herhangi bir finansal riske maruz kalmayacaklarını teyit eder.” ifadesi de yer aldı.

ÇAĞRI MERKEZİ KİLİTLENDİ

12 Ekim’de meydana gelen siber saldırının ardından birçok HSBC müşterisi çağrı merkezini arayarak gelişmeler hakkında bilgi aldı. Bazı müşteriler kredi kartlarını iptal ederken, birçok müşteri de kredi kartını kullanmamaya başladı. Bu durum kredi kartı işlem adedi ve işlem hacmini olumsuz etkiledi.

İŞTE O MEKTUP

Değerli Müşterimiz,

Bankamız, yakın zamanda kredi kartları ve banka kartları sistemine yönelik bir siber saldırı tespit etmiş ve durdurmuştur. Bu mektup, konu hakkında sizi bilgilendirmeyi amaçlamaktadır.

Olayın tespit edilmesi üzerine, müşterilerimizin korunması amacıyla ilave bir dizi önlem alınmıştır. Konuyla ilgili olarak başlattığımız inceleme, BDDK ve ilgili diğer resmi kurumlarla ulusal ve uluslararası düzeyde işbirliği çerçevesinde devam etmektedir. Ayrıca konuyla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur. Bankamızın kart operasyonları normal akışına uygun olarak sürmektedir.

Söz konusu olay neticesinde, müşterilerimize ait kart ve kartın bağlı bulunduğu hesap numarası, kart son kullanım tarihi ve kart sahibi bilgisine ulaşılmıştır. Müşterilerimize ait başka herhangi bir finansal veya kişisel bilgiye ulaşıldığına dair bir bulgu yoktur.

Aynı zamanda, bu olaydan kaynaklanan herhangi bir dolandırıcılık girişimi veya şüpheli işlem de tespit edilmemiştir. Bankacılık işlemlerinize her zamanki gibi güvenli bir şekilde devam edebilirsiniz. Söz konusu olaydan dolayı sizden özür dileriz.

74 ülkede faaliyet gösteren, dünyanın en büyük bankacılık ve finansal hizmetler kuruluşlarından biri olan HSBC Grubu, bu olay nedeniyle müşterilerimizin herhangi bir finansal riske maruz kalmayacaklarını teyit eder.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir