fitch

fitchten türkiyeye uyarı, Ülkemizin son dönemde yakalamış olduğu cari açığın kapanma süreci ülke ekonomisini gayet iyi yönde etkiliyor. 17 Aralık operasyonunun ardından seyreden iyi süreç halen etkisini göstermekte, ancak tehlike çanları yavaş yavaş çalıyor. Irak’ın kuzeyinde yaşanan çatışmalar ve IŞİD tehdidi Fitch’in de dikkatini çekti. Fitch Ratings Kıdemli Direktörü Paul Rawkins bu konuda bir uyarı yaparken, Kuzey Irak’taki gelişmelerin olumsuz yönde gelişimini sürdürmesi halinde cari açığın kapanma sürecinin daha yavaş bir seviyeye düşebileceğini dile getirdi.

Türk ihracatçılarının geçmişte dikkate değer bir esneklik ortaya koyduğunu belirten Rawkins, bunun en son euro krizinde de Ortadoğu’daki diğer gelişmelerde de görüldüğünü anlattı.
Kuzey Irak’taki en son gelişmelerin enerji piyasalarına olası etkilerinin olabileceğini belirten Rawkins, Türkiye’nin cari açığını azaltma konusunda ilerleme kaydettiğini vurguladı.
Irak’la ilişkili risklerin temel olarak petrol fiyatlarından kaynaklandığını belirten Rawkins, “Yaptığımız temel tahminler bu riski kapsamaktadır. Bu konuda, petrolün varil fiyatının 2014-2015 yıllarında 105 dolar seviyesinde seyretmesini öngörüyoruz. Türkiye’nin halen cari açığı yüksek seviyede ve bunun gibi dış şoklara karşı hassas” diye konuştu.
Fitch Ratings, 4 Nisan 2014’te Türkiye’nin kredi notu ve görünümünde değişiklik yapmamış, reytingi “BBB-” olarak onaylayarak, not görünümünü de “durağan”da tutmuştu.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir