banka

bankaların parası kayıp, Batman’da Kobane yanlısı olarak yapılan protestolar bankaların hiç de işine yaramadı. Kobane için yapılan protestolar sırasında birçok banka yerle bir edildi ve yıkıldı. Birçok bankanın ATM’sinden paralar kaybolurken bir özel bankanın da yine çek senetlerinin bulunduğu kasa çalındı. Gelen bilgilere göre saldırganlar bu kasalara ulaşabilmek için kezzap suyu kullanmışlar. Çalınan kasalar ve paralar için Emniyet Müdürlüğü çalışmalarını devam ederken toplam kayıp paranın 3 milyon lira olduğu açıklandı.

KESİN HASAR ARAŞTIRILIYOR

Hasarın büyük olduğu banka şubelerinde, hasar tespit çalışmaları için Ankara’dan bazı banka yetkilileri kente geldi. Atıl durumdaki ATM’lerdeki otomatik para kasalarındaki paranın tespiti konusunda heyet, incelemelere başladı. Yüklü miktarda paraların ATM cihazlarının ateşe verildiği sırada kül olduğu iddia edildi.

SİGORTA ŞİRKETLERİ ÇEKİLİYOR

Batman kent merkezinde çıkan olaylar nedeniyle sigorta şirketleri, poliçe işlemlerini durdurma kararı aldı. Batman kent merkezinde 30’a yakın yetkili sigorta acentesinde işlemler büyük oranda durdu. Bölgeden çekilmeye hazırlanan sigorta şirketleri, ’Toplumsal olaylarda’ riskli bölgelerdeki illerde bir süre işlem yapmamayı kararlaştırdığı iddia edildi. Sigortalı işyeri oranının yüzde 10, araç sayısının da yüzde 40 oranında olduğu Batman’da, zarar gören çok sayıda özel otomobilin kaskosu olmadığından araç sahiplerinin hasarı karşılanmadı.

TREN SEFERLERİ İPTAL

Olaylar nedeniyle TCDD Garı’ndan her gün Diyarbakır ile haftada 5 gün, Ankara’ya sefer yapan Güney Ekspres seferleri de durduruldu. TCDD Batman Gar Müdürü Hidayet Göktaş, güvenlik gerekçesiyle tren seferlerinin bir hafta süreyle iptal edildiğini söyledi. Batman Garı’ndan günde ortalama 200 kişinin yolculuk yaptığını belirten Göktaş, “Garımızdan her gün bölgesel 2, başkente 1 Güney Ekspresi seferimiz vardı. Yolculuk yapanların çoğu dargelirliydi. Tren güvenliği sağlanamayacağı gerekçesiyle genel müdürlük tarafından seferlerin iptal edilmesi kararlaştırıldı. İkinci bir emre kadar seferlerin yapılamayacağını yolculara duyuruyoruz” dedi.

VALİ ÇELİK: ESNAFIN HASARI KARŞILANACAK

Vali Azmi Çelik, olaylarda hasar gören esnafın zararının karşılanacağını açıkladı. Geçen hafta kent merkezinde çıkan olaylarda hasarı tespit edilen bazı işyerlerinin dışında, henüz tespit edilemeyen işyerlerinde tespit çalışmalarının hızlandırılacağını belirten Vali Çelik, şöyle devam etti: “Mobese görüntülerinde her şey açık ve seçik ortada. Birileri kılıf aramasın. Yağma ve talana yönelik görüntüler kameralara yansımış durumda. Zarar gören esnafın mağduriyeti giderilecek. Bu konuda İçişleri Bakanlığımızın da açıklaması var. Hafta sonundan itibaren hasar tespit çalışmalarına hız verildi.”

7’Sİ ÇOCUK 22 KİŞİ TUTUKLANDI

Kentteki olaylara karışan 7’si çocuk, toplam 22 kişinin çıkarıldığı mahkemece tutuklandığı bilgisini veren Vali Çelik, şöyle dedi: “Mahkemeye çıkarılanlardan 22’si tutuklandı. Aralarında Suriyeli sığınmacıların olup- olmadığını kesin bilmiyorum. Ama mobese kameralara yansıyan görüntüler tek tek inceleniyor, kayıt altına alınıyor. Olaylara karışanların haklarında gerekli işlemler yapılıyor. Bu tür olayların bir daha yaşanmaması tek arzumuzdur. Esnaflarımız müsterih olsun, zararları neyse karşılanacak. Hasar tespit belirleme çalışmalarının bu hafta sonuna kadar bitirilecek.”


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir