Artık bankalar tekstil sektöründe kredi isteyenler için kapılarını kapatmaya başladı.

İlk olarak esnaflarla başlayan daha sonra kobilerle devam eden banka şimdi de tekstil sektörü ile uğraşanlar için kapılarını kapatmaya başlamış durumdalar. Son yıllarda tekstil sektörü ile uğraşıp kara listeye takılanların sayısı oldukça arttı. Bu yüzden bankalar tekstilcilerle aralarını açmaya başladılar. Kredi verirken daha dikkatli davranmaya ince eleyip sık dokumaya başladılar. Bu yıl itibari ile birçok tekstil firması kredi alamayacak çünkü bankalar vermiyor.

Tekstil Sektörüne Kredi Kısıtlaması

Bankların krediyi kesmesinin yanında komşu olan ülkelerinde krize girmesi tekstil sektörü ile uğraşanların moralini oldukça bozmaya başladı. Son zamanlarda düşüşe geçen sektör bankaların bu çalımı ile bu düşüşün hızını arttırmış oldular. Artık tekstil firmaları küçük işlere yatırım yapıyor ve emin olmadan ürün alıp satışa çıkarmıyorlar.

Son iki ayda komşu Suriye ile ticaretin durması, İran parasının devalüe olması her iki ülke ile yapılan ticaretin durma noktasına ulaşmasına sebep oldu. Bundan ise en çok etkilenen tabivki tekstil firmaları oldu. Yapılan araştırmalara göre İran ile yapılan ticaret son 3 ayda yaklaşık%75-80 değerinde düştü.

BANKALAR TEKSTİLCİLERE KREDİ VERMEMEYE BAŞLADI

Bütün bu olayların üstüne bankalarında tekstil firmalarından krediyi kesmesi bu firmaların iyice darboğaza girmesine sebep oldu. Ve zamanla tekstille uğraşanlar farklı sektörlere adım atmaya başladılar.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir