Avrupa’da neredeyse bir çok bankada son zamanlarada zarar açıklanıyor. Hatta kısa süreli arkaya bakıldığında bazı bankaların battığını bile açıklayabiliriz. Ancak Türk Bankaları’nın 2011 yılında yaptığı karın 20 milyar üzerinde olduğu söylenildi.

Türkiye bankalarında yaşanan krizlerde zarar görmemesi ve batmaması TMSF’ye zarar verdi. TMSF kısa süre içerisinde bir çok personelini çıkarmak zorunda kaldı. El konulan bankalardaki tasfiyeler tamamlanırken bu tasfiyelerde göreli olan uzmanlar ve avukatlar işten çıkartılmak zorunda kaldı.İşten ayrılmaların zorunluluktan dolayı yapıldığı ve ilerleyen zamanlarda da yapılması gerektiği bildirildi. Başka kurumlara da transfer çalışmalarının başarılı olduğu dönemde TMSF çalışanları işsiz kalmak zorunda kaldı.

Dünyada yaşanan kriz önemli Avrupa bankalarının batmasın sebep olurken, bir çok bankanın da zarar açıkladığı bilinmekte. Bunun ksine Türk bankaları ise bir rekora imza atarak kriz zamanında 20 milyarın üzerinde kar yaptılar. Merkez Bankası kriz döneminde yavaşlama tedbirleri almaya başlamıştı. Buna rağmen gözle görülen bu kar Avrupa bankalarının yöneticilerinin ilgisini çekti.

2011 yılına dönüp bakıldığında iki tezat durum var. Avrupadaki bankaların bir çoğu rekor zararlara imza attı. Türk bankaları ise onların aksine rekor karlarla piyasayı çalkaladılar. Örneğin Almanya’daki büyük bir banka olan Commerzbank’ın 2011 yılında yaptığı zarar 687 milyon euro. Bu bankanın batması için bunun gibi bir kaç yıllık bir süre yetebilir. Avrupa bankalarının zararı günden güne artıyor. Eğer bankalarda iflas bayrağı açılırsa
bundan tüm dünya ve kriz olumsuz yönde etkileneek gibi görünüyor.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir