Dünyada milyonlarca kullanıcı olan Facebook sosyal paylaşım ağı halka arz için hazırlanıyor.

Daha önce halka arz haberleri yayılmaya başlamıştı. Uzun zamandır hazırlıklarını sürdürmeye devam ettiği blirtilen halka arz işlemi başlatılmak için gün sayıyor. Avrupa’nın önemli gatelerinden birinde yapılan açıklamaya göre çarşamba günü halka arz işlemi başlatılabilir. Hazırlıklar neredeyse tamamlanmak üzer.

Peki facebook neden halk arz edilmek için çalışmalar yapıyor? Bu sorunun cevabını uzmanlar verdi. Facebook halka arz ile 10 milyardan daha fazla finansman kaynağı sağlayabilir. Yani facebook 10 milyar dolarlık bir bütçe elde edilebilir. Böyle bir bütçe bir siteden sağlanaak olan en büyük sermaye girişi olarak tarihe ismini yazdırabilir.

Eğer facebookun halka arz işlemi beklenenler gibi olursa bu sitenin piyasa değeri 100 milyar dolara yakın olabilir. Böyle bir piyasa değeri insana hayal gibi geliyor. Ama şu kesinlikle unutulmamalı facebook’un milyarlarca kullanıcısı bulunmakta.

Halka arz işlemi sayesinde faccebook‘un kurucusu ve sahibi Mark Zuckerberg’ın sereveti de oldukça artacak. Şu an da 17 milyr dolar olarak tahmin edilen serveti halka arz ile 20 milyar dolarlara kadar çıkabilir. Bildiğimiz gibi Zuckerberg dünyanın en zengin gençleri arasında yer alıyor.

Peki Nedir Halka Arz?
Bilmeyenler için anlatalım. Halka arz ile facebook hissesinin bir kısmını borsa üzerinden satacak. Diyelim ki 5.000 TL lik bir yatırımınız olsun facebook’a. Bu yatırımınız facebook un değeri arttıkça artacak..


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir