tskb

tskb 6 aylık gelirini açıkladı, TSKB; 2014 yılının ilk altı ayı içerisinde elde etmiş olduğu kârı ve dönemin finansal bilgilerini kamuoyu ile paylaştı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Genel Müdürü Özcan Türkakın, şirketlerinin aktif büyüklüğünün 13.9 milyar liraya kadar ulaştığını dile getirirken, toplam kredi büyüklüklerinin ise şu anda 9.7 milyar lira olduğunu belirtti. Türkakın’a göre daha önceden belirlenmiş olan hedeflerin hepsi teker teker gerçekleşmekteyken gelecekte de bu istikrarlı büyüyüşün devam etmesi bekleniyor.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB), 30 Haziran 2014 tarihli finansal sonuçlarını açıkladı. TSKB, 2014 yılının ilk altı aylık döneminde toplam kredi büyüklüğünü %5,3 artırarak, 9,7 milyar TL’ye ulaştırdı. TSKB’nin aktif büyüklüğü bir önceki yılın aynı dönemine göre %22,8 büyüme kaydederek, 13,9 milyar TL seviyesine ulaştı.

30 Haziran 2014 itibariyle güçlü sermaye yapısını koruyan TSKB, özkaynaklarını yılbaşına göre %11’lik artış ile 2,1 milyar TL’ye taşırken, Banka’nın yıllık bazda ortalama özkaynak ve aktif getiri oranları sırasıyla %20 ve %3 olarak gerçekleşti. 2014 yılı ilk altı aylık döneminde net faiz gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre %22 artarak 278,6 milyon TL’ye ulaşırken, faaliyet gelirleri toplamı da %27,6 artışla 347,3 milyon TL oldu.

TSKB’nin solo bazda vergi öncesi kârı geçen yılın üzerine çıkarak, 248,7 milyon TL, net dönem kârı ise yıllık bazda %12,4 artışla 198,6 milyon TL olarak gerçekleşti.
TSKB’nin 2014 yılının ilk yarısında başarılı bir performans sergilediğini belirten TSKB Genel Müdürü Özcan Türkakın, “Güçlü sermaye yapımızla istikrarlı bir büyüme kaydetmeye devam ediyoruz. Yılın ilk yarısındaki gerçekleşmeler, belirlediğimiz hedefler doğrultusunda, kararlılıkla ilerlediğimizi ortaya koyuyor” dedi.

TSKB’nin 2014’ün ikinci yarısıyla ilgili hedeflerine de değinen Türkakın: “Sürdürülebilir bankacılık anlayışımız ile enerji verimliliği, yenilebilir enerji, altyapı, lojistik ve sürdürülebilir turizm projeleri öncelikli olmak üzere özel sektör yatırımlarını desteklemeye devam edeceğiz. Yılın ilk yarısında iki adet tahvil ihracına aracılık ettik. Önümüzdeki dönemde stratejik danışmanlık, özelleştirme danışmanlığı, şirket evlilikleri ve varlık alım-satımları gibi hizmetlerimizle de yatırım bankacılığı alanında fark yaratmayı hedefliyoruz” dedi.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir