Tahmini düşüş rakaları incelendiğinde 0,50’nin üzerinde bir gerileme olmayacağı öngörülüyordu. 11 Nisan’da borsanın kapanışına bakıldığında ise, %0,59 oranında gerileyen Stoxx Europe 600 günü 376,18 puanla kapattı. İngiltere’nin FTSE 100 indeksine bakıldığında ise, %0,13 oranında azalma yaşandığı görüldü.

11 Nisan Borsalarda Düşüşe Neden Oldu

Rusya ile Amerika Birleşik Devletleri’nin tutumlarıyla birlikte, özellikle ABD başkanı Donald Trump tarafından yaşanan sorunlar Avrupa’da tüm ülkeleri etkiledi. Sadece Avrupa için değil, Afrika’da ve Asya’da gerçekleştirilecek olan ticaretlerde de kur değerleri normalin üzerinde bir hızla değiştiği için sorunlar oluştu.

11 Nisan tarihinde yaşanan bu sorunun temel kaynağı, ABD ve Rusya arasında yaşanması olası savaş olarak açıklanıyor. Ekonomistler tarafından yapılan yorumlarda, herhangi bir bu tarz krizde özellikle Türkiye ve Rusya’nın hiç beklenmedik düzeylerde etkileneceğine vurgu yapılıyor. Bu durum hem kısa hem de uzun vadeli olarak planlanan çok sayıda finansal işleme engel olacaktır.


Like it? Share with your friends!

0
editor

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir