Federal Açık Piyasa Komitesi tarafından hazırlanan tutanaklara göre, özellikle faiz üst sınırının değiştirilmesiyle ilgili bölümler dikkat çekti. Faiz oranının %1,50’dan %1,%75’e çekilmesine yönelik kararla birlikte, para piyasaları tekrar değerlendirildi. Alüminyum ve çelik için belirlenen gümrük tarifelerinin sonuçları, komisyondaki bazı üyelerin tedirgin olması nedeniyle üzerinde durulan konulardan bir tanesi oldu.

FED komitesi özellikle ülke ekonomisi için aşağı yönlü risk oluşturabilecek durumlar arasında, ticaret politikalarındaki misillemeleri gösteriyor. Ülke ekonomisinde görünümün güçlü olmasına ek olarak, yüzde 2 hedefine erişmesi için de gerekli olan işlemlere yer verildi.

Trump’ın Korumacı Tedbirleri Sorun Yarattı

Trump’ın ortaya koyduğu korumacı ve bir o kadar saldırgan tavır nedeniyle özellikle Avrupa’da ve Rusya’da finansal sistemde beklenmedik durumlar baş gösterdi. FED tarafından her ne kadar hiçbir şekilde misillemeyle ilgili bir girişimde bulunulmaması istenmiş olsa da, Trump tarafından bu duruma dikkat edilmedi. Ülke ekonomisini tehdit eden durumla ilgili raporların tekrardan başkana sunulacağı belirtiliyor.


Like it? Share with your friends!

0
editor

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir