saxo_bank_steen_jakobsen

saxo banktan 2015 için sıradışı tahminler, Saxo Bank her yeni sene öncesi yapmış olduğu ilginç tahminleri bu sene de yaptı. Ne kadar bu tahminlerin gerçekleşmesi çok zor olsa da imkansız değil, zira geçen senelerde yapılan tahminlerin bir kısmı sürekli tutmuştu ve bu sene de akla, mantığa yatan tahminlerin olduğunu söylemek gerekiyor. Saxo Bank’ın yöneticisi Steen Jakobsen tarafından açıklanan ilginç 2015 tahminlerini aşağıda görebilirsiniz.

1- Korsan saldırılar
Bankanın en büyük öngörülerinden biri, dünyanın en büyük e-ticaret sitelerine düzenlenecek korsan saldırılar. Apple’ın iCloud platformu, Target, Home Depot ve JPMorgan geçen yıl bu saldırılara maruz kalmıştı. Saxo Bank bu saldırıların çok daha kapsamlı ve organizelerinin gelecek yıl da gerçekleşmesini bekliyor.

2- Amazon yarı yarıya değer kaybedecek

Saxo Bank’a göre ABD’li e-ticaret devi Amazon, hisse değerinde yüzde 50 düşüş görecek. Bunun nedeniyse tüketimde değişen alışkanlıklar olacak.

3- İngiltere konut krizi yaşayacak

Saxo Bank’a göre, gelecek yıl İngiltere’de konut krizi yaşanacak, konut fiyatları yüzde 25’e kadar düşecek.

4- Japonya’da enflasyon rekor kıracak

Bankaya göre, Japonya’da enflasyon gelecek yıl yüzde 5’e kadar çıkacak. Bunda Japonya Merkez Bankası’nın parasal genişleme paketi etkili olacak.

5- Yuanda devalüasyon olacak

Bankanın sıradışı tahminlerinden biri de Çin’e yönelik. Çin para birimi yuanda bankaya göre gelecek yıl yüzde 20’ye yakın bir devalüasyon olacak.

6- Rusya temerrüte düşecek

Saxo Bank’a göre Rusya gelecek yıl borçlarını ödeyemez duruma gelip, temerrüte düşecek.

7- İzlanda’da yine volkanik patlama olacak

İzlanda’da gelecek yıl yeni bir volkanik patlamanın olacağı da bankanın öngörüleri arasında.

8- Kakao fiyatları yükselecek

Saxo Bank’a göre gelecek yıl kakao fiyatları yükselecek.

9- İngiltere AB’den çıkışa yaklaşacak

İngiltere’nin AB’den tamamen çıkmaya yönelik planları 2015’te hız kazanacak.

10- AMB Başkanı değişecek

Saxo Bank’a göre, İtalya Başbakanı Matteo Renzi’nin “geri dön çağrısı” üzerine Mario Draghi Avrupa Merkez Bankası başkanlığını bırakacak ve yerine Almanya Merkez Bankası Bundesbank’ın şuanki başkanı Jens Weidmann geçecek.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir