memur

memurlar işlerinden atılabilecek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün düzenlediği basın toplantısında memurlarla işçiler arasındaki sınıf ve ayrıcalık farkının kaldırılması gerektiğini vurguladı. Bu açıklama da direkt olarak akla memurların da artık amirlerince yeterli görülmedikleri takdirde işten çıkarılabileceklerini getirdi. Türkiye’nin sadece memursal düzenlemede değil de yeni bir anayasaya sahip olması gerektiğinin de altını çizen Erdoğan, gelişmiş ülkelerde ne denli bir işçi hakları varsa artık Türkiye’de de olacağını ifade etti.

ALİ TEZEL YORUMLADI: HAYATA GEÇERSE MEMUR YANDI

Cumhurbaşkanı’nın bahsettiği düzenlemeyi Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel yorumladı; Halen SGK kayıtlarına göre 2 milyon 908 bin memur var. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözünü ettiği düzenleme hayata geçerse milyonlarca memurun iş güvencesi ortadan kalkıyor. Artık memurlar da özel sektörde olduğu gibi amirlerince yeterli görülmedikleri zaman işlerini kaybedebilecekler.

MEMUR SÖZLEŞMELİ OLUYOR

Zaten Ak Parti hükümetleri döneminde çok sayıda memur emeklilik veya istifa ile ayrıldığı halde yerine memur alınmadı. Tersine bu işler taşeron işçiler veya sözleşmeli, iş güvencesiz memurlara yaptırılmaya başlandı. Erdoğan Başbakanlığı döneminde de bu yönde bir adım atmış ancak Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’den veto yemişti. O tasarıya göre; memurlar sözleşmeli oluyor ve 2 yıllık sözleşme sonunda amirleri tarafından yeterli görülmeyen veya disiplin suçu işleyen memurların işlerine son verilmesi uygulaması getiriliyordu.

MEVCUT YASA NE DİYOR?

Mevcut yasaya göre bir memur işten atıldığında, sürgün edildiğinde idare mahkemesine başvurup bu işlemi iptal ettirebiliyor. Hükümet bu durumun önüne geçmek için son Torba Yasa’ya iptal kararlarını 2 yıl uygulamama hükmü koydu ancak bu da Anayasa Mahkemesi’nden döndü. Şimdi Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı yasa tasarısı TBMM’den geçerse 3 milyon memur amirlerince sorgusuz sualsiz dilediği an kapı önüne koyulabilecek.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir