erdogan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün ikinci Bakanlar Kurulu’na yine başkanlık etti. Bakanlar Kurulu’nun bu seferki toplantısının ana başlığı ekonomi, banka faizleri ve dövizdeki artıştı. Hürriyet’te yer alan habere göre Ali Babacan, kurul toplantısı boyunca ülkemizde düzenlenecek olan G-20 zirvesine ait bilgiler verdi. Bununla birlikte toplantı sonunda Erdoğan, Merkez Bankasının faiz indirimine gitmediğini, bu yüzden kamu bankalarının da indirime yanaşmadığını ama kamu bankalarından faizde indirim yapmaları yönünde bir ricasının olduğunu ifade etti.

Babacan, G-20 Ticaret Bakanları toplantısının da ekim ayında Ankara’da gerçekleştirileceğini söyledi. Toplantıda daha sonra konu dolardaki artış ve faiz oranlarına geldi. Babacan, dolardaki artış seyrinin Türkiye değil, Dünya konjonktürü ile ilgili olduğunu anlatarak, Türk lirasının euro karşısında değer kaybetmediğini, diğer ülkelerde de doların arttığını, Euro’nun, Japon Yeni karşısında da yükseldiğine ilişkin rakamları ve tabloları paylaştı.

Erdoğan, verilen brifingi dinledikten sonra Merkez Bankası’nın faizleri düşürmesi gerektiğine bir kez daha vurgu yaparken, eleştirel bir tutum sergilemedi. Erdoğan, Merkez Bankası faiz düşürmediği için, diğer bankaların da faizleri yüksek tuttuğunu, bu nedenle paranın üretim yerine faizde bekletildiğini söyledi. Erdoğan, bankaların yüksek kâr etmek için faizleri yükselttiğini, ancak bunun kamu bankaları açısından geçerli olmaması gerektiğini söyledi.

Erdoğan, “Kamu bankalarının tek amacı kar etmek olmamalı. Bu nedenle onların faizleri düşürmesi isabetli olur. İnsanların ucuz faizle kredi bulabilmesinin önü açılmalı. Paranın üretime ve yatırıma gitmesi, iş dünyasının canlanması için kamu bankaları ucuz kredi vermeli. Bunun için kamu bankaları faizleri düşürmeli. Kamu bankaları bu konuda inisiyatif almalı” dedi.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir