yigit_bulut

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sermaye artırımına gitmek isteyen şirketlerin gönüllerine su serpecek bir açıklama yaptı. Yeni düzenlenecek olan komisyonla birlikte firmalara finansman teşviki amacıyla şirketlerin nakdi, sermaye artırımları üzerinden hesaplanacak ve bu da vergilerin düşürülmesi anlamına geliyor. İndirilecek olan vergi oranı yüzde 50’ye kadar ulaşabilecek. Gelen bilgilere göre bu düzenleme yakın zaman içerisinde TBMM içinde karara sunulacak ve büyük ihtimalle onay çıkması bekleniyor.

Şimşek, “Sermaye piyasalarının daha da geliştirilmesi amacıyla yüzde 50 oranını, farklı kriterler itibarıyla ayrı ayrı sıfıra kadar indirmeye veya yüzde 100’e kadar artırmaya; halka açık sermaye şirketleri için halka açıklık oranına göre yüzde 150’ye kadar farklı uygulatma konusunda Bakanlar Kuruluna yetki verilmektedir” dedi.

Bu hafta başında TBMM Başkanlığı’na sunulan teklifte vergi düzenlemelerinin yanı sıra 47,000 yeni öğretmen kadrosu ihdas edilmesi, konut satışlarında devir teslim süreleri ile ilgili düzenlemeler bulunuyor. Düzenleme ile sermaye şirketlerinde nakdi sermaye artışları üzerinden hesaplanan tutarın kurumlar vergisi matrahından indirilmesi sağlanarak öz sermaye kullanımının teşvik edileceğinin altını çizen Şimşek, şöyle devam etti:

“Buna göre, mevcut durumda yabancı kaynakla finansman sağlanması halinde katlanılan giderler kurum kazancının tespitinde dikkate alınabilirken benzer bir düzenleme özkaynakla finansman yolunu tercih eden şirketler için beyanname üzerinde kurum kazancından indirim suretiyle getirilmektedir. Böylece özkaynak kullanımı teşvik edilerek şirketlerin daha güçlü mali yapıyla faaliyetlerini sürdürmelerine imkan sağlanmış olacaktır.”

Şimşek, pek çok düzenleme içeren teklifte, sermaye piyasalarına daha da derinlik kazandırılması amacıyla, kâr dağıtımına bağlı vergi kesintisi oranlarını halka açık şirketler için farklılaştırabilme konusunda Bakanlar Kurulu’na yetki verildiğini de bildirdi.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir