Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yaptığı açıklamaya göre İstanbul’da yapılacağı açıklanan Kanal İstanbul projesi için çalışmaların başlatıldığı belirtildi. Kanal İstanbul’un tahmini maliyeti ise yapılacağı yere göre 4 ile 10 milyar TL arasında değişebileceği belirtildi.

Hatırladığınız üzere Kanal İstanbul çılgın bir proje olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı. İstanbul’a yapay bir kanalın yapılması, ayrı bir görsellik katmak ve kanal etrafında istihdam sağlamak için yapılacak olan bu projede ilk çalışmalar hızlı bir şekilde başlatıldı.

Projenin bitmesi için belirlenen minimum hedef ise 4 yıl. Ancak bu zaman belirli şartlardan dolayı 8 yılı da bulabilir açıklaması yapan Bakan Binali Yıldırım kanal için yapılacak olan fizibilite çalışmalarının önümüzdeki yılda bitebileceğini ifade etti.

Kanal İstanbul için yapılan ilk çalışmalar ise şöyle;

Güzergah etütleri, fizibilite çalışmaları, jeolojik etütler. Yapılan bu etütler ve çalışmalar sonunda güzergah tam olarak belirlenebilecek ve ardından somut olan çalışamalar başlatılacak. Maliyet hakkında ise tam olarak bir bilgi verilemiyor Çünkü güzergahın uzaklığı maliyeti olumlu yada olumsuz bir şekilde değiştirebilir.

Çılgın proje Kanal İSTANBUL İstanbul Halkı tarafından da merakla bekleniyor. Büyük bir istihdamın sağlanacağı ve aynı zamanda da kanala yani suya karşı konutların hatta vilların yapılabileceği bu eşsiz projenin etrafında herkes yerini almak için sabırsızlıkla bekliyor.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir