Uzun zamandır Amerikan askerleri Pakistan’da konuşlandırılmış durumda. Amerika’dan daha önce bir karar gelmişti konuşlandırılmış askerleri hakkında. 2014 yılında askerlerini çekecekleri belirtmişlerdi. ABD bu karar bir değişikliğe gitti ve 2013 yılında Afganistan’daki muharebeleri sona erdireceğini ve askerlerini buradan çekeceklerini belirtti.

Amerikan Savunma Bakanı Açıklama Yaptı

Amerikan’ın şu anki savunma bakanı Leon Panneta. Bakan Panneta’nın yaptığı açıklama da Afganistan’daki muharebeleri sona erdirmek için bir tarih belirlemiştik. Bu tarih 2014’tü. Bu karardan vazgeçtik ve 2013 yılında askerlerimiz Afganistan’dan çekileceklerdir dedi.

NEW YORK TİMES’I YAKINDAN İLGİLENDİREN HABER

Bu haberle yakından ilgilenen New York Times gazetesi  de yaptığı açıklama da Savunma Bakanı Leon Panneta’nın yaptığı basın toplantısına göre 2013 ortasında Amerikan askerleri Afganistan’dan çekilecek ve muharebe sona erecek. Bu süre içerisinde Amerikan Askerleri 1 yıllık bir eğitim verecak Afgan askerlerini. Eğer geri çekilme sürecinde Afgan halkı yada askerler bir karşılık verirlerse ABD savaş ilan edeceğini belirtti.

Askerler Yavaş Yavaş Evlerine Dönüyor

Şu an Afganistan’da bulunan asker sayısı tam olarak 90 bin. Bu askerlerden yaklaşık 22 bin tanesi  bu sene evlerine geri dönecek. Geri kalan askerlerinde 2013 yılında Amerika’ya dönmeleri bekleniyor.

 


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir