İstanbul Büyükşehir’in sahibi olduğu ispark şirketinin özelleştirilebileceği söyleniyor.

Yaklaşık değerinin 4 milyar Euro olduğu belirlenen İspark(İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret A.Ş.)’nin özelleştirilebileceği açıklandı. Yabancı şirketlerin en gözde yatırım alanlarından bir tanesi olan ispark ın halka arz edilme hazırlıkları yapılıyor.

Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız arabanız olsun yada olmasın mutlaka ispark adını duymuş yada okumuşsunuzdur. İstanbul’da binlerce otoparkının sahibi olan İspark’a mutlaka her arabanın yolu düşmüştür. Uygun fiyatları ile diğer özel otoparklara tercih edilen İspark’ın özelleştirilmesi gündem konularından bir tanesi oldu.

İspark için yapılan çalışmalar sonucu değerinin 4 milyar Euro olduğu hesaplandı. 2010 yılında toplam 88 milyon Tl satış ve 6.6 milyon net karı ile Türk ve yabancı özel şirketlerin yatırım konusunda gözde olan şirketin 2011 yılında için ise net cirosunun 100 milyon TL’yi geçebileceği belirtiliyor.

Toplam 55 bin araba kapasitesine sahip olan İspark otoparklarında günde ortalama olarak 80 bin işlem yapılmakta. Böylesine geniş bir yelpazeye sahip olan İspark yabancı yada Türk şirketlere satılmıyor. Halka arz edilmesi kararı alınan İspark için yapılan çalışmalar devam ediyor.

İspark Hakkında Kısa Bilgi

İspark 2005 yılında İBB tarafından kurulan bir iştirak şirketi. Belediyelerdeki otoparkları devralıp yönetmekte. İstanbul da yaklaşık 500 noktada açık ve kapalı otoparkları bulunmakta. 2 binin üzerinde çalışanı ile şu anda hizmet vermeye devam ediyor.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir