is_bankasi

iş bankası 2014 istatistikleri, Türkiye İş Bankası da geride bıraktığımız seneyi beklenenin üzerinde olumlu istatistiklerle kapatan bir başka Türk bankası. Aktif büyüklüğünü yüzde 13 büyümeyle birlikte 237.8 milyar liraya kadar ulaştırmayı başaran banka öz kaynak büyüklüğünü de 29.3 milyar lira yaptı. Bankanın 2014’ü geride bıraktığında bir senelik net kârı ise 3.4 milyar lira. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, bankalarının kuruluşunun 90. yılında da kendilerinden bekleneni vererek yurdun her yanında finansal işlemlerin altına imza attığını dile getirirken Türkiye ekonomisine yaptıkları katkının 199 milyara ulaştığını ifade etti.

Ekonomide kaynak tahsisinin etkinliğinden kendilerini sorumlu hissetmelerinin bir gereği olarak, 2014 yılında da risklerini etkin bir şekilde yönetmeye devam ettiklerini belirten Adnan Bali sözlerini şöyle sürdürdü: “Takipteki krediler oranının %1,5 gibi düşük bir seviyede ve sektör ortalamasının oldukça altında oluşması, İş Bankası’nın sorunsuz büyüme politikasını başarıyla sürdürebildiğine işaret etmiştir.”

Yaygın şube ağı ve geniş müşteri kitlesine sahip olan İş Bankası’nın mevduat hacmi, önceki yıla göre %10,4 artarak 133,6 milyar TL seviyesine yükseldi. Aynı zamanda fon kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve vade yapısının uzatılmasına yönelik politikaları çerçevesinde yıl içerisinde, mevduat dışı kaynaklardan faydalanmaya devam eden İş Bankası, 2014 yılı Mayıs ve Eylül aylarında imzaladığı anlaşmalarla, %100’ün üzerinde bir yenilenme oranı ile toplam tutarı 2,5 milyar ABD dolarını aşan sendikasyon kredisi temin etti. Sağladığı bu kaynaklar ile reel sektör şirketlerinin dış ticaret işlemlerinin finansmanına destek vermeyi ve ülke ekonomisinin gelişimine katkıda bulunmayı kararlılıkla sürdüren banka, 2014 yılında, yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen ihraçlar yoluyla da toplam 17 milyar TL tutarında kaynak sağladı.

İş Bankası, 2014 yılı boyunca “Müşteriye en yakın banka olma” perspektifiyle dağıtım kanallarını genişletmeye devam ederken, şube dışı kanallardaki yenilikçi uygulamalarını da sürdürdü. Özel bankalar arasında en geniş şube ağına sahip olan İş Bankası, 2014 yılında 49 yeni şube açarak, yurt içi ve yurt dışındaki şubelerinin sayısını 1.358’e yükseltti. Banka, aynı dönemde 6.290’a ulaşan Bankamatik sayısıyla, “Türkiye’nin en geniş ATM ağına sahip bankası” olmayı sürdürdü. Yılsonu itibarıyla ATM, internet şubesi, çağrı merkezi ve mobil bankacılık gibi Alternatif Dağıtım Kanalları’ndan gerçekleştirilen işlemlerin bankanın toplam işlem sayısına oranı ise %81 seviyesinde oluştu.

2014 yılında da mali bünyesini güçlendirmeye devam eden İş Bankası’nın özkaynakları 29,3 milyar TL seviyesine yükselirken, yıl boyunca ulaşılan kârlılık pdar ülke ekonomisine de değer katma anlayışı ile çalışan İş Bankası, 2014 yılını 3,4 milyar TL net kâr elde ederek tamamladı.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir