Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’ten yapılan açıklamaya göre bundan sonra eczanelerden alınacak ilaçlarda reçete başına 25 kuruş ödenecek.

SGK ve eczanelerde arasında uzun zamandır sürdürülen görüşmeler sona erdi. Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in yaptığı açıklamalara göre eczaneler ile anlaşmaya varıldığı ifade edildi. Türkiye Eczacılar Birliği’nin de katıldığı toplantı ardından yapılan basın görüşmelerinde SGK ve eczaneler arasında bir türlü çözülemeyen sorun olan ilaç krizinde sona gelindiğini belirtti.

Eczacıların daha önceden yapmış istemiş olduğu bir çok talepleri bulunmaktaydı. Bu taleplerin çözüldüğünün altını çizen Bakan Çelik SGK ile eczanelerde yaşanan fesih işleminin sona erdirildiğini söyledi. Bu sorunu yaşayan yaklaşık 2000 eczane bulunmaktaydı. Bundan sonra fesihler uygulanmadan önce uyarı şartı getirildi. Fesih işlemleri artık çok zor olacak ve yapıldığı taktirde bile olsa 1 yıl uygulanacak.

Eczacılar tarafından itirazı yapılan reçeteler ise tekrar incelenecektir. Bu incelemelerde Eczacılar Odası’ndan da bir üye katılacaktır. Karşılıklı görüşmelerin ardından bir üst kurulda bu reçeteler hakkında tekrar görüşüleceği bildirildi. Yeni yapılacak olan uygulamalar eczacıları memnun edecek gibi görünüyor.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir