Ev yada araba almaya çalıştığınızda en çok duyduğunuz şeylerden bir tanesi ne vade farkı var, bankanın kaç ay vade yapıyor faiz oranları ne, hangi bankanın faizi daha düşükse ordan mı almalı gibi bir çok soruyla karşılaşabiliyorsunuz.

Şimdi sizlere vade farkının ve faiz oranlarının ne anlama geldiğini anlatalım.

Diyelim ki bir ev alacaksınız. Size bu evin fiyatını 150 bin TL olarak açıkladılar ama vadeli alırsanız 160 bin TL olur dediler. Ne demek bu vadeli almak, vadeli alınca niye artıyor fiyat. Hemen açıklayalım. Peşin ödeme imkanınız olmadığı zamanlarda bankalardan kredi çekebiliyorsunuz. Mesela 100 bin tl kredi çekeceksiniz ve bu çekilen krediyi 24 ay vadeye böleceksiniz. Yani şu bankadan aldığınız parayı 24 ayda ödeyeceksiniz. Tabi kimse size 24 aylık bir parayı faiz koymadan vermez. Çünkü 2 sene sonra şu anki 100 bin tl ‘nin değeri düşecektir. Bu yüzden banka bir faiz oranı belirler ve 100 bin TL’lik krediyi 24 ay ödeme koşulu ile sizden 110 bin TL olarak alır. Aradaki fark budur.

Şimdide sizlerle ev yada araba alırken ne kadar ayda ne kadar faizle kredi veren bankaların listesini açıklıyoruz. Aşağıdaki resimde bankaların aylara göre faiz oranları verilmiştir.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir