iran

iran halkbankla yetinmeyecek, Geride bıraktığımız Ocak ayında İran’a oldukça önemli bir ziyaret düzenlemiş olan Recep Tayyip Erdoğan, iki ülke arasındaki hem siyasi hem de ticari ilişkilerin gelişmesinde büyük bir rol oynadı. Geride bıraktığımız 4 ay içerisinde bile ikili ilişkilerde büyük bir ivme kazanılırken hedefin 30 milyar dolarlık ticaret ilişkisi olduğu belirtiliyor. Kulislerde ortaya atılan iddialara göre İran’ın Türkiye üzerindeki yatırımları sadece Halkbank ile sınırlı kalmayacak. Halkbank dışında başka bir banka için de çalışmalar sürüyor.

RUHANİ 9 HAZİRAN’DA GELİYOR

Cumhurbaşkanı Ruhani Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin ilk toplantısı için 9 Haziran’da Türkiye’ye geliyor. Ruhani’nin ziyaretinde enerjiden ortak sanayi bölgesine kadar bir dizi anlaşma imzalanacak. İki ülke arasında tercihli ticaret anlaşmasının takvimi netleştirilecek, ortak sanayi bölgesi ve sınır kapısı, Bazergan-Gürbulak sınır kapısına raylı sistem kurulması konusunda ilk adım atılacak.

YILMAZ VE VAİZİ BİRLİKTE ÇALIŞIYOR

Ruhani ziyareti öncesi Ankara’ya gelen İran İletişim ve Enformasyon Teknolojileri Bakanı Mahmud Vaizi de Kalkınma Bakanlığı ile birlikte teknik hazırlıkları yürütüyor. Cevdet Yılmaz, İran’la siyasi ilişkilerin ekonomide de daha fazla alana yansımasını beklediklerini söyledi.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir