Altın artık hem birçok kesim tarafından yakından izleniyor hem de önemli bir yatırım aracı haline geldi.

Pınar SUNGUR \ bigpara.com
pinar_sungur

Yatırımcılar için en çok merak edilen soru çok net “Şu anda altın alımı yapmak için uygun zaman mı?” ve elbetteki ikinci önemli soru “Altın 2012`de ne olacak?”

Altında son durum ne?

Avrupa Merkez Bankası`nın dün verdiği kredilere beklentilerin oldukça üzerinde talep geldi. Beklentileri aşan talep son dönemde sıkça dile getirilen borç krizine yönelik endişelerin tekrar artmasına neden oldu.

Bu gelişmenin dolar yönünde pozitif algılanması doların fiyatını yükseltirken, altın başta olmak üzere diğer araçların düşüşüne neden oldu. Altının ons fiyatı şu an için 1614 dolar seviyesinden işlem görüyor.

İçeride de serbest piyasada altın en düşük 94,70 TL seviyesine kadar geriledi. Bu noktadan gelen destekle kritik 95.59 TL seviyesinin üzerine çıkan altın fiyatları şu an için 98,07 TL seviyesinde bulunuyor.

Uzmanlar 95,59 seviyesinin son derece kritik olduğunu, bu seviyenin altında yapılacak gecelik kapanışların olası düşüşleri hızlandırabileceğini belirtiyor. Ancak 95,59 seviyesinin de kuvvetli destek olduğunun altı çiziliyor.

Altında bu seyir yaşanırken, yatırımcıların kafasındaki altın fiyatlarına yönelik tek soru şu: Bu seviyelerden alnı alınır mı alınmaz mı?

İşte bu soruların yanıtı…

Alper Kalyoncu \Garanti Bankası Altın Piyasaları Uzmanı

ALIM YAPMAK İÇİN UYGUN ZAMAN

Altın şu anda alım için uygun seviyelerde. 2012 yılında altının onsu 1.700 dolar seviyesinin üzerine görecektir.

Yatırımcılar için kritik seviye 1.533 dolar. Altın 1 ay içinde yani 2012`de 1.700 doları görebilir. Alım kararlarında 1.533 dolar seviyesini gözardı edilmemeli.

Altın önümüzdeki yılda likidite koşullarından etkilenecek. Borç krizinde negatiflik artmazsa, çözüme yaklaşılır ve Avrupa Merkez Bankası faiz indirimi yaparsa altın olumlu etkilenir. Bu durumu borsaları da pozitif etkiler.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir