Türkiye, sanayi, ticaret, ihracat, tarım gibi pek çok sektörde büyük projelere imza atan ve çok alanda gelişim sağlayan bir ülkedir. Ülkenin en değerli gelir kaynağı ise turizmden elde ediliyor. Edirne’den Diyarbakır’a, İzmir’den Trabzon’a dek 81 ilin en az 66’sında turizm faaliyetleri sağlanıyor.

7 bölgesi ile yaz- kış her mevsim turist ağırlayan ve ender coğrafyaları sunan çok değerli bir ülkedir. Eğitim, ekonomi gibi konularda ülkeler arası sıralamalarda parlak başarılar olmasına gerek olmadan, turizm kapasitesi ile tüm dünya ülkeleri arasında yer alan tek ülkedir.

Ülke yüzölçümü, şehir sayısı, coğrafi ve iklim özellikleri, T.C vatandaşı insan sayısı, yabancı uyruklu yaşayan insan sayısı ve özellikle yaz aylarında turist ağırlama kapasitesi ile turizmi en nitelikli karşılayan ender ülkelerin başında gelir.

Ege ve Akdeniz Bölgesi, en muazzam deniz, kumsal, doğal güzellikler ve hiçbir ülkede olmayan tarihi değerleri sunar. Marmara, başta İstanbul ile dünya turizminin odak noktasıdır. Güney ve Doğu Anadolu, kültürün, geleneklerin, insanlığın doğduğu topraklar olarak binlerce tarihi yapı sunuyor. Karadeniz asırlar süren güzelliği ile turizm gelirinin bol yeşilli kaynağıdır.


Like it? Share with your friends!

0
editor

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir