Petrol üretiminde yüzyıllardır Arap topraklarının varlığı ve liderliğinden bahsediliyordu. 2018 Ağustos ayı açıklamalarına göre Dünya petrol üretiminde ilk sıra, Rusya’nın.

Dünya enerji üretiminde dev potansiyele sahip olan ve üretimi ile Dünya’daki varlığını pekiştiren Rusya, şimdi de petrol üretiminde ilk sırayı aldı. Amerika ve Suudi Arabistan’ı geride bırakan Rusya, doğalgaz ve petrol üretimleriyle, Dünya’nın en zengin ülkesi olma yönündeki gelişimini devam ettiriyor.

Rusya’nın üretim kapasitesi, bilim insanlarının vaktiyle yaptığı ”önümüzdeki 50 yıl içinde petrol bitecek” açıklamalarını yok sayar nitelikte. Yeryüzü, iklim ve coğrafi dönüşümler, değişimler gibi faktörler düşünülürse  petrolün yer değiştirildiği tahmin edilebilir.

Toprak aynı toprak, deniz aynı deniz ise, damar herhangi bir ülkede olabilir. Belki Türkiye’de de rafineri çalışmaları yapılsa, en çok üretimi yapan ülkeler arasında yer alabiliriz.

Rusya’nın Mayıs ayı üretimi 10 milyon 973 varil, Amerika 10 milyon 442 varil ve Suudi Arabistan’ın Mayıs üretimi 10 milyon 15 bin varil olarak açıklandı. 2018 yıl sonu petrol üretim verileri, kuyuların hangi topraklarda işlendiğini net olarak verecektir.


Like it? Share with your friends!

0
editor

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir