tmb

sanayi bakanı fikri ışıktan önemli açıklamalar, Geçen günlerde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan büyüme oranlarına dair açıklamalarda bulunan Sanayi Bakanı Fikri Işık, yılın ilk çeyreğinde geçen seneye oranla alınan yüzde 4.3’lük büyümenin beklentilerin biraz üzerinde olduğunu ama bu yönde tahminlere de sahip olduklarını dile getirirken, bu büyümenin cari açıkla ya da lüks tüketimiyle alakası olmadığını, tam tersine ihracat değerlerinin artırılarak başarıldığını ifade etti. İhracatta ise yüzde 2.7’lik bir büyüme yaşanmıştı ilk üç ayda. Türk Lirasının değeri konusu hakkında da açıklamalarda bulunan Işık, bu konuda Türkiye Merkez Bankası’nın devreye girmesi gerektiğini ön görüyor.

TÜRK LİRASI’NDA MERKEZ BANKASI DEVREYE GİRMELİ

İlk çeyrekteki büyümeye Türk Lirası’nın dolar karşısındaki düşük seviyesinin katkıda bulunmasını değerlendiren Işık, “Türk Lirası’nda iş Merkez Bankası’na düşüyor. Merkez Bankası, Türk Lirası’nın değerlenmesine izin verirse, ithalat artacak bu da cari açığa katkıda bulunacak. Volatiliteyi artırmayacak şekilde Merkez Bankası’nın döviz hareketlerine denge getirmesi önemli” dedi.

MB ENSTRÜMANLARINI 2,10 ALTINA SARMAYACAK ŞEKİLDE KULLANMALI

Işık, Merkez Bankası’nın dolar/ TL’yi 2,10’nun altına inmeyecek şekilde enstrümanlarını kullanması gerektiğini söyledi. Sanayi Bakanı, “Bu Merkez Bankası’nın işi ama ben Sanayi Bakanı olarak döviz kurunun 2,10 seviyesinin altına da inmemesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

MERKEZ’DEN FAİZ İNDİRİMİ BEKLİYORUZ

Işık, Merkez Bankası’ndan faiz indirimi beklediklerini de sözlerine ekledi. Sanayi Bakanı, “Merkez Bankası’ndan faiz indirimi bekliyoruz. Kurun fazla aşağı gelmesine izin vermemeli” diye devam etti.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir