Son günlerde Almanya ekonomisinde bir düşüş gözlenmekte. Alman ekonomisinin düşüşü Avrupa’yı olumsuz etkilemekte. Zirvede ilerleyen petrol fiyatları birden düşüşe geçmeye başladı.

Petrol Fiyatları Düşüyor

11 Ocak itibari ile Alman ekonomisindeki daralma sonucu hisse senetlerinde düşüşler görülmeye başlandı. Bu düşüş euronun dolat karşısında bir düşüşe geçmesine sebep oldu. Çıkartılan ham petrolde bu olaydan sonra tam olark %1 düşüş yaşandı. İmzalanmış olan vadeli kontratlar bir kaç gün önce %0.2 lik bir değer kazanmıştı. Buna sebep olan haberin de İran’da öldürüldüğü haberi alınan bir nükleer bilimciydi.

İngiliz uzman analist Myrto Sokou’nun yaptığı açıklama da euronun önümüzdeki zamanlarda nasıl bir gelişim göstereceği belirsiz, bu belirsizlik dünya bazında hisse senetlerine karşı bir baskı oluşturmakta. Bugün doların euro karşısında değer kazanması ve değer kazanmaya devam etmesi petrol fiyatlarına baskı yapmakta ve bu yüzden şu anki yatırımcılara en uygun gelen şey kar satışları olduğunu belirtti.

Petrolün şubattaki ham varil teslim fiyatı 101.2 dolar oldu. 10 ocakta ise %0.9 bir değer kazanarak 102.24 dolar olmuştu. 2011 yılında petrol fiyatları tam olarak %2.6 değer kazandı.

Brent modeli petrol fiyatlarında ise teslim fiyatı 40 cent geriledi ve 112.88 dolardan satıldı. Yani Batı Teksas modeli petrole göre tam olarak 11.48 dolar prim yapmış oldu. Bu prim 10 ocakta 11.04 dolardı.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir