Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından resmi rezerv varlıkları açıklandı. Mart ayında yapılan açıklamalarla, Nisan Ayında yapılan açıklamalar arasında önemli ölçüde fark bulunuyor. Merkez Bankası tarafından bir önceki aya kıyasla likidite %3.7 oranında azaltılarak 110.3 milyar Dolar seviyelerine geriledi. Alt kalemler dahil edildiğinde döviz varlıkları azaltılırken, altın varlığının yüzde 1 artırıldığı belirtildi.

Merkez Rezervi 110 Milyar Dolar Oldu

Merkez Bankası tarafından kullanımda olan rezerv değerinin %3.7 oranında azaltılmasıyla ilgili açıklamalar gelmeye başladı. Bir önceki ayla kıyaslandığında %3.7 düşüş yaşanmış olması özellikle vadesine bir yıl veya daha az kalmış döviz yükümlülüklerini etkiledi. Mart ayıyla Nisan ayının sonuna bakıldığında ortaya çıkan likidite azaltma sürecinde önemli ölçüde kayıp gerçekleşti.

Döviz varlıkları bir önceki ay ile kıyaslandığında %5,2 oranında azalma yaşadı. 83 milyar Dolar olarak belirlenen yeni döviz varlıkları, altın cinsinden rezerv varlıkları yüzde bir oranında artırılarak 25,3 milyar Dolar seviyelerine çıkarıldı. Yaşanan net kayıp oranının yüzde üçten fazla olması, ana para ve faiz yükümlülükleriyle ilgili yeni çalışmaların yapılmasını zorunlu kılıyor.


Like it? Share with your friends!

0
editor

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir