Herhangi bir bankadan kredi çekmek isteyenlerin sık sık karşılaştığı kredi notu ve raporu genellikle birbirine karıştırılıyor. Şimdi bu iki konu nedir, ne değildir bir açıklayalım.

Kredi Notu

Özellikle sizin yaptığınız ödemeler, borçlar veya yatırımlarla birebir alakalı olan kredi notu; neyi düzenli ödeyip ödemediğiniz üzerinden belirlenen notlardan oluşur. Banka kredisi çekmeye karar verdiniz ve başvuru yaptınız işte o anda sizin aylık ödemelerde ne olursa olsun bir düzen içerisinde olup olmadığınıza bakılır. Kısacası banka size vereceği paraya garanti edebiliyor mu hareketleriniz diye inceler. Limit aşma, borç ödememe gibi durumlarda düşen bu notlar sizin ilerde çekmek isteyeceğiniz krediyi etkiler. Sırf bu not yüzünden kredi alamayan kişilere önce tüm borçlarını sıfırlaması, sonra kendine düşük limitli bir kart alıp oradan düzenli olarak işlem yapması önerilir. Bu sayede sıfırdan kredi notunuzu yükseltmeniz mümkün.

Kredi Raporu

Yine kredi notu kadar önem arz eden bu raporda da sizin kesin durumunuz inceleniyor. Resmen bütün para akışlarının gözlemlenebildiği bu raporda daha ayrıntılı bilgiler bulunuyor. Daha önce yapılan işlemleri,  ödemeler, hangi bankalarla çalıştığınız ve ne için borçlandığınız gibi konular incelenip sizin risk raporunuz çıkıyor. Eğer sorunlu bir ödeme takviminiz varsa ve bu aşamayı geçemiyorsanız banka hiç kendini riske atmıyor ve size küçük bir tutar dahi olsa kredi sağlamıyor.


Like it? Share with your friends!

0
editor

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir