Haziran ayında tavan fiyatlar sunan fındık ve Antep fıstığı, hasat dönemlerinin başlamasıyla yenilebilir seviyeye geldi. Tarım alanında finansal haberlere konu olan Antep Fıstığı, Nisan ayının başlarında kilogramı 100 TL ortalamasından satılıyordu.

Rekoltenin yüksek olmasıyla, Gaziantep Ticaret Borsası değerlerinde 30 ila 33 TL arasında kırmızı kabuklu fıstığı işlem gördüğü bilgisi bulunuyor. Hasat döneminin başlamasıyla da fiyatlar 40 TL’den işlem görmeye başlamıştı.

Antep fıstığının en gerekli ve en değerli olduğu üretim alanı baklavada da yılın en makul fiyatları seyretmeye başladı. Geçtiğimiz ay 160- 170 TL civarında olan boz iç fıstığı, Temmuz ayında 90- 110 TL arasında işlem görüyor. Üretimde bereketli olan 2018 yılı, fındık ve fıstığı rekoltesini artırırken, fiyatların düşmesini sağladı. 210 bin ton civarında rekolte olması bekleniyor.

Tüketici yemiş fiyatlarından oldukça memnun. Karadeniz Fındık üreticileri ise fındık fiyatlarının bir an önce belirlenmesini bekliyor. Dünya’nın en kaliteli fındıklarının yetiştiği Karadeniz’de fındık fiyatlarının düşük tutulmaması için üreticiler gerekli taleplerini dile getirdi. Pahalı olan tek kuruyemiş olan cevizin ise makul fiyatlarla satılması bekleniyor.


Like it? Share with your friends!

0
editor

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir