Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalara göre, ABD Başkanı Donald Trump’ın verdiği talimat ile yakın zaman içerisinde Filistin’e yapılacak olan 200 milyon dolarlık yardımın durdurulmasına karar verildi. Bu yardımın ekonomik yardım olduğu bilinmekteydi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yazılı açıklamasından sonra bahsettiğimiz bu 200 milyon dolarlık yardımın durdurulması ve bu paranın başka şeyler için kullanılmasına karar verildi. Yapılan yazılı açıklama hakkında, ABD ile Filistin arasındaki gerginliğin arttığı fikri öne sürülmektedir. Orta Doğu Barışı konulu bu gerginliğin de, yapılacak olan yardımın engellenmesinde büyük rol oynadığı söylentiler arasında yer almaktadır.

Yapılan açıklamaya göre, 200 milyon dolarlık bu yardımın, önceliği daha yüksek olan yerlere yönlendirileceği belirtilmiştir. Aynı açıklamada, güncel olarak Gazze’de bulunan sorunlardan da bahsedilmiştir. Açıklamalarda yer alan “kentteki Hamas kontrolünün şehirde yaşayanların hayatlarını riske attığı” bölümünden de bu durum daha net bir şekilde anlaşılabilmektedir. Bu duruma ek olarak daha öncesinde Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması da iki ülke arasındaki gerginliği arttıran bir durum olmuştu.


Like it? Share with your friends!

0
editor

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir