standar_n_poors

cumhurbaşkanlığı seçimi ülke kredi notunu etkiler mi, Ülkedeki oy kullanabilenlerin yüzde 74’ünün katılım gösterdiği yeni cumhurbaşkanlığı seçiminde başarılı çıkan taraf AK Parti’nin aday gösterdiği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmuştu. 28 Ağustos’tan itibaren görevine resmen başlayacak olan Erdoğan, yerine de başbakanlık koltuğuna parti içerisinden başkasını koyacak. Yeni başbakan şimdiden fazlasıyla merak edilirken biz ekonomiyle ilgilenen kişilerin bir diğer merak ettiği konu ekonominin ve ülkenin kredi notunun yeni cumhurbaşkanından etkilenip etkilenmeyeceği. Standard & Poor’s’dan bu konu hakkında önemli bir açıklama geldi.

Cumhurbaşkanlığına seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın yerine Başbakanlığa gelecek ismin yine AK Parti’den olacağını hatırlatan kuruluş, bu sebeple Türkiye’nin makroekonomi politikasının gidişatında bir değişiklik olmasını beklemediğinin altını çizdi.

Açıklamada 23 Mayıs’ta yayımlanan ve BB+ kredi notu ile negatif görünümün sabit kaldığı son Türkiye raporuna da atıf yapan kuruluş, iç politikada meydana gelebilecek değişiklikler sonucunda Mayıs raporunda dile getirilen eleştirilerin de tekrar gözden geçirilebileceğini vurguladı. Mayıs ayında Türkiye’nin en ciddi kredi zaafı olarak ‘dış kırılganlığı’ gösteren S&P, aynı zamanda Türkiye’nin ‘tahmi etmesi daha zor’ bir ülke haline geldiğini dile getirmişti.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir