6 haftada altın en yüksek performansında

Altın, altı hafta içindeki en iyi haftalık performansını sergilerken yatırımcının kar satışlarına gitmesi ile gün içinde dalgalanma yaşayacağı tahmin ediliyor

Altın üst üste dört gün yükseldikten sonra yatay seyir izlerken altı hafta içindeki en iyi haftalık performansına da hazırlanıyor. Fakat analistler ABD ekonomisinin bir yılın en düşük hızında büyüdüğü tahmin edilen veri öncesinde yatırımcının kar satışlarına gitmesi ile altın fiyatlarında gerileme öngörüyor.

Spot altının onsu yüzde 0.2 değer kaybettikten sonra Singapur’da yerel saatle 12.50’de 1,616.32 dolardan alıcı buldu. Sarı metal dün 5 temmuz tarihinden beri en yüksek seviye olan 1,622 dolara yükseldi. Külçe altın bu hafta yüzde 2 yükseliş yaşarken 15 haziran tarihinden beri de beş günlük en çok yükselişini de yaşamış oldu.

Altının bu yükselişinde Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin dün yaptığı konuşmasında “Euro’dan dönüş olamaz. Ne pahasına olursa olsun gerekeni yapacağız.” açıklaması ve öncesinde de Avrupa’nın kurtarma fonunun bölgenin borç krizini eritebilmek adına bankacılık lisansı alabileceği spekülasyonu etkili oldu.

Barratt’s Bulletin CEO’su Jonathan Barratt konuyla ilgili emtia piyasaları için yazdığı makalede “Şartlar yavaş yavaş değişiyor: Elimizde Euro için ya şimdi yaparız ya da hiçbir zaman stratejileri ile ABD için daha fazla teşvik beklentisi var. Daha fazla para basılabilir beklentisinden yola çıkarsanız eğer bence altın yeniden favori araç olacak.” yorumunda bulundu.

Kaynak:bloomberght


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir