tusiad

tüsiaddan uyarı, Yeni görevini sürdürmekte olan TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer, makamına geçtikten sonra ilk kez kendine yöneltilen soruları cevapladı. Son zamanlarda ülkedeki anlayışın gittikçe kutuplaştığını ve fikirlerin medya tarafından çok değiştirildiğini dile getiren Dinçer, kendisine TÜSİAD’la hükümetin nasıl ilişkiler içerisinde olacağına dair soruların geldiğini, ancak bunun saçma bir soru olduğunu ve tabi ki hükümetle iyi ilişkiler içerisinde olup verimli şekilde çalışma planladıklarını ifade etti. Demokraside farklı fikirlerin ve benimseyişlerin gayet normal olduğunu da sözlerine ekleyen Dinçer, beklentileri karşılayacaklarına da inanıyor.

YÜZDE 5 BÜYÜME NASIL SAĞLANACAK?

Dinçer, konuşmasında Türkiye ekonomisine yönelik açıklamalar da yaptı. TÜSİAD Başkanı, “Temel soru şudur; orta vadede yüzde 5’lik büyüme nasıl sağlanacak?” dedi. Dinçer, “Vergi afları sonrasında kayıp-kaçak yine devam ediyor” diye devam etti.

HUKUK SİSTEMİ İTİBAR İÇİN ÖNEMLİ

TÜSİAD Başkanı, hukuk sisteminin Türkiye’nin itibari açısından çok önemli olduğunu söyledi. Dinçer, “Hukuk sistmi Türkiye’nin itibari açısından çok önemli. Hukuk sistemi iç çekişmenin, siyasi propagandanın unsuru olamaz” dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI KUTUPLAŞMAYA ÇÖZÜM İÇİN ÖNEMLİ

TÜSİAD Başkanı, cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili de konuştu. Dinçer, “Çözüm sürecinde uzlaşma açısından cumhurbaşkanının önemli rol üstleneceğini düşünüyoruz. Yeni cumhurbaşkanı toplumda kardeşlik hissini yeniden yaratacaktır. Kalıcı bir barış ortamına dönüşü sağlayabilir. Bu senaryoyu gerçekleşebilir bir senaryo olarak görüyoruz. Bunun gerçekleşmesi için tüm kaynaklarımızı kullanmaya da hazırız” dedi.

MERKEZ BANKASI BAĞIMSIZDIR

Dinçer, Merkez Bankası’yla ilgili de konuştu. TÜSİAD Başkanı, Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinden çok enflasyon hedeflerini ne kadar tutturup tutturmadıklarıyla ilgilendiklerini söyledi. Dinçer, “Merkez Bankası konusunda duruşumuz nettir, MB bağımsızdır” dedi.

CUMHURBAŞKANI ADAYI

TÜSİAD’ın kimin cumhurbaşkanı olacağıyla ilgili bir adayı olmadığını söyleyen Dinçer, önemli olan yeni seçilecek cumhurbaşkanının atacağı adımlar olduğu ve bugünkü ağır kutuplaşma ortamındaki aşılamayan sorunların üstesinden gelinmesi olduğunu söyledi.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir