Türk Patent Enstitüsü (TPE) marka, paten, coğrafi işaret ve endüstriyel tasarım konularında protokol imzalayan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkarın ürünlerinin artık güven altında olacağını belirtti.

Palandöken, “Bundan böyle coğrafi işaretlenmiş, markalaşmış ürünlerin taklitleri olmayacağı gibi bu ürünler daha değerli olacak. Yani Van’ın otlu peyniri, Samsun’un kapalı pidesi, ve Konya’nın etli ekmeği artık marka olacak” dedi.

Palandöken, Türkiye’de 100 yıllık geçmişe sahip firmanın olmadığını belirtti ve İmzalanan yeni protokol ile birlikte, bundan böyle coğrafi işaretlenmiş, markalaşmış ürünlerin taklitlerinin üretilemeyeceğinin altını çizdi.

Uygulamayla birlikte, artık herkes güvenerek üretilen ayakkabının, üretilen giysinin, yediğimiz yiyeceklerin hem ülke ekonomisine katkısı olduğunu hem de bireysel olarak kendilerinin Türk ekonomisine katkı vereceğini bilecek. Yeni protokolün 2023 için hedeflenen ekonomik planlama için büyük önem taşıdığı vurgulandı.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir