libya

türk şirketleri libyadan uzaklaştırılıyor, Libya’daki yeni yönetim sistemiyle birlikte işler iyice değişmeye başladı. Daha önce ülkedeki Türk vatandaşları Türkiye’ye yollayan Libya Tobruk hükümeti, şimdi de ülkede faaliyet gösteren Türk firmalarını ülkeden uzaklaştırma kararı aldı. Batılı ülkelerin oldukça büyük bir desteğini alan hükümetin 2011 krizinden önce ekonomiye 15 milyar dolarlık katkı yapan firmalar topluluğunu neden sınır dışı ettiği kafalarda soru işareti uyandırırken Abdullah es-Seni’nin geçen hafta yaptığı açıklamaları hatırlayalım. Ülkemizi Libya’nın iç işlerine karışmakla suçlamış, Türk şirketleri sınır dışı etmekle tehdit etmişti bizleri.

DESTEĞE VURGU YAPILDI

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç ise geçen perşembe günü yaptığı açıklamada Türkiye’nin 17 Şubat devriminin başından bu yana Libya’nın yeniden imar ve inşası ile devlet kurumlarının kapasitelerinin geliştirilmesi için sağladığı desteğe vurgu yapmıştı. Libya’da emekli general Hafter’in, Zintan merkezli milis gruplarla ortaklaşa başlattığı darbe girişimi, Trablus ve Misrata merkezli devrimci gruplarla ortak hareket eden Trablus merkezi yönetimi tarafından engellenmişti. Kaddafi rejiminin 2011’de devrilmesinin ardından Libya’da tesis edilen geçiş hükümetine karşı geçen yılın başında başlayan darbe girişimleri, ülkeyi iç savaşa sürüklemişti. Ülkedeki iç savaş, Trablus’taki Milli Genel Kongre’nin (MGK) desteklediği “Libya Şafağı” Koalisyonu ile Mısır’daki Sisi yönetiminin desteklediği, Tobruk’daki Temsilciler Meclisi’nin ise arka çıktığı emekli General Halife Hafter’e bağlı “Onur Operasyonu” Koalisyonu arasında, merkezi şehirler ve petrol bölgelerine hakimiyet konusunda yaşanıyor.

VATANDAŞLAR TAHLİYE EDİLMİŞTİ

Trablus Hükümeti’nin kontrol ettiği başkent Trablus, Misrata, Bingazi ve Beni Velid kentlerinde ticari faaliyetlerde herhangi bir yasaklama ve engelleme ile karşılaşılmazken çatışmalar sebebiyle Libya’daki Türk vatandaşları tahliye edilmişti. Tobruk Hükümeti’ne bağlı güçler ülkenin doğusunda Tobruk, Beyda ve Ecdebiye kentleriyle batıda Zintan ve Zaviye şehirlerini elinde bulunduruyor.

15 MİLYAR DOLARLIK İŞ YAPIYORLARDI

2011’den önce Libya’da 15 milyar dolarlık iş yapan Türk şirketleri iç savaşın ardından şantiyelerindeki çalışmaları durdurmuştu. O tarihte ülkede 3 bin Türk çalışan bulunuyordu. Bölgede uzun süre boyunca Türk şirketlerinin şantiyeleri yağmalandı. Bazı Türk firmaları alacaklarını tahsil etmek için uluslararası mahkemelere başvurdular.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir