Tüm dünya ölçeğinde finansal piyasaların mayıs ayı içerisinde kırılgan geçmesi olağan bir durumdur. Fakat bu mayıs ayı için ABD Başkanı Trump’ın Çin’i hedef alarak almış olduğu bir tweet piyasalarda farklı bir gerginliğe neden oldu. Trump Çin’e uzlaşma için Cuma gününe kadar süre tanıdı. Çin bu süreye uymadığı takdirde ise 200 milyar dolarlık Çin ithal ürünlerine %25 gümrük vergisi uygulayacağını bildirdi. Şu an ABD’de uygulanan gümrük vergisi ise %10’dur.

Trump’ın Müdahalesinin Türkiye Piyasalarına Etkisi

Tabii Çin ve ABD arasındaki bu ekonomik gerilim dünya piyasalarında da bir şok etkisi yarattı. Ekonomistler, böyle bir şokun birçok ülke piyasasında ciddi türbülanslara yol açabileceği şeklinde yorumlarda bulundu. Hatta bu uzlaşmanın sağlanamaması halinde küresel piyasaların derinden sarsılacağı yorumunu yapan ekonomistler, Türkiye piyasalarının da bu küresel dalgalanmadan negatif anlamda etkileneceğini bildirdi.

Türkiye ekonomisi olarak seçimlerle birlikte bir iç kırılganlık yaşayan Türkiye ekonomisinin böylesi büyük bir dış kırılganlıkla karşı karşıya kalması ise ülke piyasaları açısından oldukça olumsuz beklentiler yaratmaktadır. Bu olumsuz finans dalgalanmalarından korunabilmek için ülke içi siyasi gerginliklerin bir an önce çözüme kavuşmasının yanında Trump ve Çin arasında yaşanan gerginliğin en kısa zamanda atlatılması olumlu bir ekonomik performans için beklenen olumlu gelişmelerdir.


Like it? Share with your friends!

0
editor

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir