zam

Yeni torba yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte hem öğretmenlerin hem de sağlık sektörü çalışanlarının nöbet ücretlerine zam yapıldı. Artık nöbete kalan sağlıkçılar daha önce aldıkları ücretlerden yüzde 50 daha fazla ücret alacaklar. Öğretmenler ise artık nöbetleri için yüzde 100 fazla ücret alıyor olacak. Torba yasanın getirdiği yenilikler bunla sınırlı değil. Köprülerdeki kaçak geçişlere kesilen cezada da indirime gidildi. Ebelere de uzman ebe olduktan sonra yeni kadro şansı tanınacak.

KAÇAK GEÇİŞİN CEZASI AZALDI
Karayolları Genel Müdürlüğü işletimindeki otoyollar ile erişme kontrolünün uygulandığı karayolları için belirlenen geçiş ücretlerini ödemeden geçiş yaptığı tespit edilen araç sahiplerine, o güzergahın en uzun mesafesi yerine, geçiş ücreti ödemeden giriş-çıkış yaptığı mesafeye ait geçiş ücretinin 10 katı tutarında idari para cezası verilecek.

Geçiş ücretlerini ödemeden geçiş yapanlardan, ödemesiz geçiş tarihini izleyen 15 gün içinde yükümlü olduğu geçiş ücretini usulüne uygun olarak ödeyenlere, bu ceza 10 kat olarak uygulanmayacak.

YENİ ÜNİVERSİTE GELİYOR

İstanbul’da Sağlık Bilimleri Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kurulacak. Üniversite Tıp, Hemşirelik, Yaşam Bilimleri ve Sağlık Bilimleri Fakülteleri ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ile Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nden oluşacak. Mektebi Tıbbıyeyi Şahane adıyla hizmet vermek üzere inşa edilen ve halen Marmara Üniversitesi adına tahsisli olan Haydarpaşa Kampüsü, Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne tahsis edilecek. Kanunla, Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne 2 bin 735 kadro ihdas ediliyor.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir