emekli

mesleki emekliliğe oyak modeli getiriliyor, Emeklilik programında bu senelerde yapılmakta olan sürekli değişikliklere bir yenisi daha ekleniyor. Avrupa’nın çoğu ülkesinde kullanılmakta olan sistem Türkiye’ye de geliyor. Özellikle çelik ve otomotiv gibi sektörlerin kısa sürede yıpranmasını engelleyecek olan bu emeklilik sisteminin bireysel emeklilikten belli başlı farkları bulunmakta. Primleri işçi ve işveren aynı anda verecekken bu sayede emekli olduğunda işçi, emekli olduğuna yakın bir dönemdeki gibi maaşa sahip olacak. Şu anda sistemin altyapısı kurulma aşamasında. Tamamen hazır hale geldiğinde ise bakanlığın da izniyle uygulamaya girecek.

TSK KULLANIYOR

Mesleki emeklilikte, OYAK modeli dikkate alınacak. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarının yardımlaşma ve emeklilik fonu olan OYAK’ın yapılanması ve faaliyetleri, 1961 yılında çıkarılan yasa ile başladı. OYAK üyelerine, sosyal güvenlik sistemi kapsamında ve ana sosyal güvenlik kurumundan (SGK) ayrı güvenceler sağlamasıyla dikkat çekiyor. Kurum bu çerçevede, üyelerinin birikimlerini artırmak için çeşitli yatırımlar da yapıyor.

Kıdem tazminatı programdan çıktı

Hükümet programında çalışanları ilgilendiren bir diğer önemli unsur da kıdem tazminatı ile ilgili. Bir önceki dönemi içeren 61. hükümet programında, kıdem tazminatı için fon kurulması öngörülmüştü. Bu bölümde, “İşçilerin büyük çoğunluğunun alamadığı, işletmelerin üzerinde ödeme baskısı oluşturan, çalışma hayatının en önemli soru alanlarının başında gelen kıdem tazminatı sorunu, kazanılmış hakları koruyan ve bütün işçilerin kıdem tazminatı garanti altına alan bir fon oluşturularak çözülecek” denilmişti. Ancak yeni programda bu unsur sessiz sedasız kaldırıldı. Buna göre hükümet programına göre seçimlere kadar kıdem tazminatının fona dönüştürülmesine yönelik bir çalışma gündeme gelmeyecek.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir