kanal_istanbul

kanal istanbul için çinliler devrede, Bundan birkaç sene öncesinde şu anki Cumhurbaşkanı, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından heyecanla açıklanan Kanal İstanbul projesi halen medyada tazeliğini korumakta. Gelen bilgilere göre bu proje için Çin’in en büyük inşaat firması yetkilileri ve CEO’su geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelip İstanbul ve Ankara’da devletle resmi iletişim kurarak görüşmüşler. Proje için 50 milyar dolarlık bir bütçeye sahip olan firmanın ismi verilmezken Kanal İstanbul’u ücretsiz yapmak istediklerini, karşılığında kanal çevresinden arazi istedikleri yine bilinenler arasında.

Tüm kanalı ücretsiz yapmak isteyen Çinli firma, kanalı inşa etme karşılığında ise kanal çevresinde kendilerine ücretsiz arazi tahsisi yapılmasını talep ediyor Bu arazilerde altı tane yeni kentin hayata geçirilmesi, burada üretilecek orta ve lüks segmentteki konutların ise yerli ve yabancı yatırımcılara pazarlanması planlanıyor. Çinli firma, kanal projesini etap etap yapmayı planlarken ilk etapta 5-6 milyar dolarlık bir yatırım öngörüyor.

Şirket, Türkiye’de önemli görüşmelerden bir tanesini DAP Yapı ile gerçekleştirdi. DAP’a, söz konusu şehirlerden A ve A Plus’a hitap edecek bölümün inşaası teklifi götürüldü. DAP’ın geçen ay 15 ödül aldığı European Property Awards’ta ön görüşme yapıldı, İstanbul’da ise ayrıntılar üzerinde görüşmeler yürütüldü.

Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, görüşmeyi doğrulayarak, “Çinli devin proje üzerinde çok titizlikle ve ayrıntılı bir çalışma yaptığım gördüm. Bize gelen tekliften gurur duyduk, değerlendiriyoruz” diyor.

Read more: http://www.finansgundem.com/haber/kanal-istanbul_a-cin_den-talipli-cikti/642866#ixzz3LOF6JO5e


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir