fitch

fitch ratings türkiye notu 2014, Uluslararası Kredi Derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ülkemize olan güvenini halen beslemekte. Geride bıraktığımız gün yapılan büyük güncellemede birçok ülkenin kredi notlarında değişiklikler yaşanırken Türkiye Notu halen aynı derecede kaldı. BBB- derecesinde olan ülkemizin kredi notunun yorumu da “durağan” olarak belirtildi. Yapılan açıklamalarda Türkiye’nin Aralık ve Ocak ayları içerisinde yapılan radikal değişikliklerin iç piyasada baskıya neden olduğuna ve cari açıkta iyileşme beklediklerine de değinildi.

‘BANKACILIK SEKTÖRÜ NOTU DESTEKLİYOR’

Kurum, Türkiye’nin dış şoklara dayanıklılığının hafife alınmaması gerektiğine dikkat çekti ve Türkiye’nin notunun bankacılık sektöründeki güçten destek aldığını belirtti.

SİYASİ BELİRSİZLİK UYARISI

Fitch, siyasi belirsizliklerin halen Türkiye’de denklemin temel bilinmeyi olmaya devam ettiğine işaret etti.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNE VURGU

Yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler öncesinde siyasi hareketliliğin devam etmesi ve dönemsel olarak ekonomik görünümün gölgelenmesi bekleniyor” denildi.

BÜYÜME TAHMİNİNİ DÜŞÜRDÜ

Fitch, 2014 büyüme beklentilerini yüzde 3,2’den yüzde 2,5’e indirdiklerini de açıkladı.

NOTU NE ETKİLER?
Fitch, öngörülemeyen makroekonomik politikalara yol açan yüksek siyasi dalgalanma, hükümetin etkinliğinin azalması kredi notunu aşağı yönlü etkileyebileceğini belirtti.

NOTU NE DESTEKLER?

Açıklamada, “Cari açıkta belirgin ve kalıcı azalma, net sermaye girişlerinde uzun vadeli araçların payının artması, döviz rezervlerinde artış notu yukarı yönlü etkileyebilir. Daha düşük ve istikrarlı enflasyon, iç tasarrufları artıracak reformlar kredi notunu pozitif olarak destekler” denildi.

İLK ‘YATIRIM YAPILABİLİR’ NOTU VERDİ

Türkiye’ye yatırım yapılabilir kredi notunu veren ilk kurum Fitch olmuştu.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir