İnşaatı devam eden veya tamamlanmış yeni konut projelerinin birincil hedefi, zaten kendisine ait evi olan vatandaşlardır. Yani ev almayı yatırım amaçlı düşünenler. İkinci evini almak isteyen kitle maddi açıdan daha güçlü. Bu kişiler ev fiyatları yüksek olsa da ev alma gücüne sahiplerdir. Zaten bu nedenle Türkiye’de ev sahipliği oranı, on binlerce yeni ev yapılmasına rağmen değişim göstermiyor.

Konuta yatırım yapanlar şimdiye kadar kazanıyordu. Dolar 1 artıyorsa ev fiyatları 2 artıyordu. Ancak bu durum son 3-4 yılda değişikliğe uğradı. Ev fiyatlarındaki yükseliş enflasyon ve doların gerisinde kaldı. Üstelik dolar ve faiz hemen kullanılabilir durumda bir parayken, gayrimenkul vergisi olan, nakde çevirmenin zaman aldığı bir yatırım aracı. Dolayısıyla diğer yatırım araçlarından daha fazla kazandırmalı ki, yatırım yapılabilir statüsünü koruyabilsin.

Ancak işin diğer tarafında zor durumda olan müteahhitler var. Elindeki daireleri satamayan müteahhitler maddi açıdan zorlanıyor, enflasyon ve dolardaki yükselişi fiyatlara yansıtmak yerine, fiyatları düşürmek zorunda kalıyorlar.

Bu kısır durum devam ederse, yatırım amacıyla konut alanlar, birikimlerini başka yöne çevirebilir.


Like it? Share with your friends!

0
editor

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir