borc

esnaf ve sanatkarların faiz borçları silindi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan yeni bir açıklama yapıldı ve yaklaşık 91 bin ensafla birlikte sanatkârın neredeyse tüm faiz borçlarının silindiği açıklandı. Bu isimlerin toplu olarak Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’ne olan 860 milyon liralık borcun, 400 milyon liralık faiz kısmının borç nezlinden kaldırıldığı belirtilirken yeni üzerinde anlaşılmaya çalışan yapılandırmayla birlikte bir 230 bin kişinin daha borç konusunda yardım göreceği ifade edildi.

MASRAFSIZ KREDİ ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

TESKOMB Başkanı Abdülkadir Akgül ise esnaflara büyük yarar sağlayacak bir konu üzerinde çalıştıklarının da müjdesini verdi. Akgül, “Özellikle de sigorta konusunu bu işte ele alırsak, TESKOMB olarak bundan sonra tamamen masrafsız bir şekilde esnafımıza kredi vermeyi planlıyoruz. Esnaf ve sanatkara verilen kredide 10 yıl önce yüzde 20 masraf kesintisi vardı. Hükümetin yaptığı çalışmalarla bu oran yüzde 1,5’a kadar düştü. Bu yüzde 1,5’u da kaldırma niyetindeyiz” şeklinde konuştu. Üretenin değerli olduğunu vurgulayan Akgül, “Biz durursak hayat durur, o nedenle çalışmaya devam, üretmeye devam” diye konuştu.

12.5 MiLYAR EURO KREDi KULLANDIRILDI

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’nin (TESKOMB) 10 yıllık süreçte güçlendiğini hatırlatan Başkan Akgül, kredilerin yüzde 100’ünü garanti eden bir kuruluş olduklarını ve 10 yılda 12.5 milyar euro kredi kullandırarak geri dönüş riskinde sıfır sorun yaşadıklarının altını çizdi. Akgül, “Ayrıca 81 ilden 81 esnafımızı eğitip ihracatçı yapacağız” dedi.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir