Denizbank’ta hissesi bulunan Sberbank, Birleşik Arap Emirliği merkezli olan şirket NBD’ye kendi hisselerini satacağı iddialarıyla birlikte gündem hareketlendi. Özellikle yatırımlarının son derece büyük değerlere ulaşmasıyla adını duyurmayı başarmış olan Sberbank, Türkiye’den çıkarak Agrokor kuruluşuna ortak olabilir. Bunun için ilk önce Denizbank’ta bulunan hisselerin satılacağı öne sürüldü. Ortaklık çalışmalarını Hırvatistan merkezli Agrokor ile kendilerine olan borçlarına karşılık gerçekleştirmesi gerekiyor.

Agrokor’un Borcu 1.4 Milyar Dolar

Agrokor’un yapılan anlaşmalar ve özel çalışmalarla birlikte borcu, sadece Sberbank’a 1.4 milyar Dolar değerine ulaşmıştır. Bu nedenle, borcun ödenmesi açısından son derece büyük bir sıkıntıyla karşılaşan Agrokor’un %30 oranındaki hissesini devretmesi bekleniyor. Devir işlemleriyle ilgili net bir sonuca varıldığı taktirde, bu durum kamuoyuyla da paylaşılacaktır.

Denizbank’ın sahibi olan Rus Sberbank firmasının 1.4 milyar Dolar borcun bu şekilde kapatılmasına izin vereceği düşünülüyor. Eğer ki işlemler görüşmeler başarılı bir şekilde tamamlanırsa, Sberbank’ın Denizbank’tan çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor.


Like it? Share with your friends!

0
editor

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir