vitamin

ayda 8 bin lira kazandıran iş, Son zamanlarda illa ki siz de her köşe başında bir taze meyve suyu satıcısına rast gelmişsinizdir. Son zamanlarda bu işe rağbet o kadar fazla arttı ki, nedenini araştırmak zorunda hissettik kendimizi. Araştırmalarımızın sonucu da bizleri haklı çıkardı, meğerse bu işte fazlasıyla para varmış. 1 ile 5 lira arasında bir fiyattan satılan taze meyve suları günde 200 bardağa kadar satış yapıyor ve satıcısına aylık neredeyse 8 bin liraya yakın bir gelir bırakıyor.

12 SAATTE 200 BARDAK SATILIYOR

Bekir Soylu, Sultanahmet’te 12 saatte 200 bardak meyve suyu satıyor. Bu işin tuttuğunu dile getiren Soylu, “Eskiden köşe başında 1 kişi varken şimdi 5 kişiyiz. Haliyle gelirimiz düştü” diyor.

”İŞ BULAMAYINCA SOKAĞA ÇIKTIK”

Muhammed Aydın, 6 ay önce başlamış işe. Daha önceki maceralarını ise şöyle anlatıyor: “Hani derler ya, bir baltaya sap olamadım. İşte onlardanız, su arıtma cihazı pazarladım, anketörlük yaptım, bundan önce garsondum. İş bulamayınca sokağa çıktık.” Aydın, kayıtdışı ve zabıtaların hedefinde bir işi olduğunu hatırlatınca şöyle diyor: “Bu arabayı 600 liradan aldım, bardak, kağıt, meyve suyu sıkacağı 300 lira, meyveler haftalık maliyeti 300-400 civarı. Bizim sermayemiz de bu. Asgari ücretten fazlasını görmedik. Şimdi ayda 2-3 bin lira kazanıyoruz.”

”ARTIK BEN DE PATRONUM”

Aydın, bu işin kendisine neden iyi geldiğini ise şöyle anlatıyor: “Kendi işim, kendi kazancım, patronum yani. Şimdi zabıta gelsin, yaksın, yıksın, yine gelirim. Olmadı kucağımda satarım ama yine yaparım.”

”BİZİM İŞİN DE BİR ANLAMDA MAFYASI VAR”

Muhammed Aydın, şimdilik Yenikapı ve çevresinde çalışıyor, Beyoğlu ve özellikle Beşiktaş civarını yoklamış ama barındırmamışlar. “Yerlerinde durursan kovmak değil, yaşatmazlar bile” diyerek devam ediyor: “Çünkü, bu bölgelerde çalışanlar ayda 10 bin liradan aşağı kazanmaz. Bizim işin de bir anlamda mafyası var. Sizin öyle bir köşede gördüğünüz sokak satıcılarının çoğu, kardeşi, akrabası, eşi çocuğu ile çalışır. Bir tezgahtan 5 kişi nemalanır. Malını satsın-satmasın önemli değil, amaç mekanı boş bırakmamak.”


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir