Türkiye’nin geçim sıkıntısı ile ilgili görüşmelerin başladığı Türk- iş, Hak İş ve Disk temsilcileriyle, yeni asgari ücret zammı üzerine konuşmalar gerçekleşti. Özellikle sendikaların açıklamalarına göre son 2 yıldır asgari ücret alan  bir kişi geçim sıkıntısı yaşıyor. Bunun en büyük göstergesi de tüketicinin azalması, yaşam standartlarının düşük olması

2020 Asgari Ücret Zammı İle İlgili Ayrıntılar

Türk iş sendikasının talepleri üzerine asgari ücretle ilgili yeni kararlar verilmeye başladı. Vatandaş asgari ücretin bu ekonomiyle en az üç bin lira olması gerektiğini söylerken, sendikalar iki bin beş yüz liranın üstünde teklifler veremeyeceklerini açıkladılar. Zam talebinin geri çevrilmemesi için yapılan bu stratejinin vatandaşa ne kadar katkısı olacağı da tartışılıyor.

İki bin yirmi lira ( 2.020) olan asgari ücretin iki bin beş yüz otuz sekiz lira ( 2. 538) olması dört kişilik bir ailenin geçimi için yeterli olacak mı? Bunlar hala sendikalar ve meclis üyeleri arasında tartışılmaya devam ediyor. Ancak 300 lira gibi bir zam geleceği üzerine konuşmalar daha etkili görünüyor.


Like it? Share with your friends!

0
editor

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir