Yurtiçinde Hazine nakit dengesi Temmuz’da açık verdi, Hazine nakit dengesi, Temmuz ayında vergilerin mali tatil nedeniyle Ağustos ayında hesaplara girmesi nedeniyle 14,5 milyar TL açık verdi. Aynı ayda faiz dışı denge 12,2 milyar TL açık verdi.

ABD hisselerini FED endişeleri vurdu, ABD’de dış ticaret açığı Haziran ayında beklenenden daha fazla daraldı. Güçlü ABD verilerinin Fed’i teşvikleri azaltmaya yönelteceği endişesi ve New York borsası perakendecilerin finansal sonuçlarının hayal kırıklığı yaratmasının da etkisiyle değer kaybetti, gösterge endeks S&P 500, 24 Haziran’dan bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi.

Asya borsaları, Tokyo Borsasındaki düşüşün etkisinde, Asya hisse senetleri, yenin yükselişini dördüncü güne taşıması ve metal fiyatlarındaki kayıplarla birlikte, Japonya hisse senetlerinin öncülüğünde değer kaybetti. Japonya Merkez Bankası’nın politika toplantısı bugün başladı ve 2 gün sürecek toplantıda varlık alım programıdna değişiklik beklenmiyor. Yenin yükselişini dördüncü güne taşımasının Japon hisse senetlerine darbe vurması ve metal fiyatlarındaki kayıplarla birlikte Asya hisse senetleri değer kaybediyor. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1 düşerek, Tokyo saati ile 12:27’de, 134.38 puana indi.

FED’de Eylül tahminleri artıyor, Önceki gün Dallas FED Başkanı’nın ardından dün de Chicago FED Başkanı Eylül ayına işaret etti. Chicago Fed Başkanı Charles Evans, istihdam piyasasında iyi bir ilerleme katedildiğini ve Eylül ayında merkez bankasının tahvil alımlarını azaltabilecek ortamın oluştuğuna işaret ettiğini belirtti.

FED Başkanlarının açıklamaları endişeleri artırıyor, Dallas ve Chicago FED Başkanları FED’in tahvil alımlarında azaltıma başlamak için Eylül’ü seçebileceğini düşünürken Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart da Fed’in tahvil alım programını azaltma kararını bu yıl içerisinde Eylül, Ekim, ya da Aralık ayındaki üç toplantısından birinde alabileceğini söyledi.

Altında düşüş devam ediyor, Fed’in tahvil alımlarını azaltacağı endişelerinin ekonomik verilerin yanında bölgesel FED başkanlarından gelen açıklamalardan da beslenmesi sonucu altında düşüş hızlanmaya başladı. Aralık vadeli altın kontratları New York Comex piyasasında ,278.10 dolara dokunarak 18 Temmuz’dan bu yana en düşük seviyeyi gördü.

İtalya’da daralma yavaşladı, İtalya’da 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana gerçekleşen en uzun resesyon döneminden çıkış sinyalleri veriyor. Önceki çeyrekte yüzde 0,6 daralan ekonomi, 2.çeyrekte %0,4 daralma beklentisine karşılık yüzde 0,2 daraldı.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir