Türkiye – Etiyopya 6. Dönem Karma Ekonomi Komisyon Toplantısı’nda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Teşvik sisteminin ne zaman açıklanacağına dair gelen bir soru üzerine, Bakan Ergün, çalışmalarda sona gelindiğini, ekstra bir çalışma yapmaya gerek olmadığını, geriye sadece Başbakan Erdoğan’ın yeni teşvik sistemini ilan etmesi kaldığını söyledi.

Ekonomik ve sosyal gelişmeye göre bölgeyi 4 başlık altında topladıklarını ifade eden Nihat Ergün, kalkınma ajansı bölgelerinin esas alındığını belirtti. İllerin sıralamasının ekonomik ve sosyal yönden gelişme derecesine göre yapıldığının altını çizen Bakan Ergün, “Aynı kalkınma ajansı içerisinde yer alan bir il 2. teşvik bölgesinde yer alırken, başka bir il sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi farklı olduğu için 6. teşvik bölgesinde yer alabilecek. Dolayısıyla şu problem de ortadan kalkacak; Kayseri ve Yozgat aynı kalkınma ajansı bölgesinde olduğu için, aynı teşvik bölgesi içinde yer almayacak. Şimdi Kayseri başka bir teşvik bölgesinde, Yozgat başka bir teşvik bölgesinde olacak. Böylece teşvik bölgeleri de farklı bir hale gelecek. Yeni teşvik sistemi açıklandığında her ilin kendi sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksine göre sıralamaya tabi tutulduğunu göreceğiz.” dedi.

 


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir