tarihi af

tarihi af ile affedilecekler, Türkiye, yaklaşık iki haftadır gelecek olan tarihi vergi ve SGK affını konuşuyor. Her geçen gün yeni detaylar ortaya çıkarken biz de sonunda sizler için tam detaylı bir liste çıkardık. Aşağıda vermiş olduğumuz listede tarihi afla birlikte gelecek olan tüm afların en ince ayrıntıları, kimlerin yararlanıp kimlerin yararlanamayacağı, hangi şartlar altında ne kadar yararlanılacağı yazıyor. Eğer siz de tarihi af tasarısı hakkında halen kesin bilgiye sahip değilseniz vermiş olduğumuz listeye iyice bir göz atın diyoruz.

TARİHİ AF İLE AFFEDİLECEKLER

– 30 Nisan 2014’ten önceki dönemlere ilişkin vergi borçları, gecikme faizi ve gecikme zamları yeniden yapılandırılacak.
– Vadesi geldiği halde ödenmemiş ya da ödeme süresi henüz geçmemiş olan alacaklara kanun yasalaştıktan sonra TÜFE/ÜFE üzerinden yeniden hesaplanacak.
– Kesilmiş olan vergi cezalarının ödenmemiş kısmının da TÜFE/ÜFE hesaplaması yapıldıktan sonra yarısı affedilecek.
– Yapılanma kapsamında ödenen vergiler, gelir veya kurumlar vergisinden mahsup edilemeyecek. Yani verginin vergisi alınmayacak.

18 ay taksit imkânı

– Borcun taksitle ödenmek istenmesi halinde borçlular, taksit ödemelerinde 6, 9, 12 ya da 18 eşit taksidi tercih edebilecek.
– 6 taksit için borç 1.05, 9 taksit için 1.07, 12 taksit için 1.10, 18 taksit için 1.15 katsayısı ile çarpılacak.
– Düzenlemeden yararlananlar, borç taksitlerine 1 yılda 2 ay aksatırsa hakkını kaybedecek ama taksit tutarının yüzde 10’unu aşmamak şartıyla 10 liraya kadar yapılmış eksik ödemeler ihlal sayılmayacak.
– Yapılandırmadan yararlanmak isteyenlerin idareyle davalık olmaması gerekiyor. SGK’nın bu şekilde önemli bir dava yükünden kurtulması planlanıyor.

3 çocuğa doğum borçlanması var

Torba yasaya konan maddeyle, Soma’da kazanın yaşandığ madende hayatını kaybedenler, madende çalışanlar ve hayatını kaybedenlerin yakınların Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca belirlenen sürede aylık net ücretleri esas alınarak fondan ödeme yapılacak. Bu ödemelerden vergi veya başka ad altında herhangi bir kesinti yapılamayacak. Kazada hayatını kaybedenlerin dul ve yetimlerine aylık bağlanması için 5 yıl sigortalılık ve 900 gün prim ödeme şartı uygulanmamış olacak. Düzenleme ile doğum borçlanması 2 yerine 3 çocuk için yapılabilecek.

120 TL cezanın altı siliniyor

Af tasarısıyla trafik cezaları da dahil, 120 liranın altındaki tüm cezalar affedilecek. Cezaya kalan otoyol geçiş ücretlerinin 12 TL’den az olan kısmı affedilecek. Diğer bazı maddeler ise şöyle:
– Teklif, SGK borçlarını da yeniden yapılandırarak, gecikme cezası ve gecikme zammına af getiriyor.
– 2014 yılı nisan ayı ve önceki aylara ilişkin ödenmemiş olan sigorta primi, emeklilik keseneği, kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek priminin ödenmesi halinde, gecikme cezası alınmayacak.

Askerlik de kapsamda

– 30 Nisan 2014’ten önce yoklama kaçağı durumuna kesilen idari para cezaları yapılandırılacak.
– Trafik cezaları da taksitlendirme kapsamında alınacak. Taksitlendirmelerde faiz işletilmeyecek.
– Motorlu taşıtlar vergisi için yapılandırma olmayacak, Otomobil sahipleri Maliye’nin bu vergi için yaptığı çalışmayı bekleyecek.
– Af kapsamına giren borçların ödenen bölümü için haciz işlemi durdurdulacak, taksit ödemeleri devam eden borçlar içinse süreç durmayacak.

4 milyon GSS’li yararlanacak

Kamu alacakları ile ilgili kanun teklifinden, 1 Ocak 2012’de başlayan zorunlu GSS nedeniyle mağdur olanlar da yararlanacak. Kanunun yürürlüğe girmesinin ardından 3 ay içinde gelir testi için başvuranlara gelirine göre borç çıkarılacak. Hesaplanan GSS priminde gecikme faizleri silinecek. Ana para TÜFE/ÜFE üzerinden yeniden hesaplanacak. 3 ay içinde yapılacakm başvurularla belirlenecek olan ödemeler 18 eşit taksite bölünecek. Borcu olduğu için sağlık hizmeti alamayanlar, ilk taksiti ödedikleri anda hastanelerden hizmet alabilecek. Gelir testine başvurmayan 4 milyon vatandaşın borcu yeniden yapılandırılacak. İşe girdiği halde işsizlik döneminden GSS borcu ödemek zorunda kalan yüzbinlerce kişinin borç faizi silinecek ve borçları yapılandırılacak.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir