ahmet_okumus

okumus opportunistic value fund 2014ün en iyi yatırım fonu seçildi, Son 15 yıl içerisinde uluslararası ekonomi piyasasında altına imzasını attığı işlerle ismini tüm dünyaya duyurmayı başarıp önemli bir saygınlık kazanan Ahmet Okumuş, geçen sene açtığı Okumus Opportunistic Value Fund’la birlikte 2014’ün Amerika’da en çok getiri sağlayan yatırım fonu oldu. Sene boyunca Amerikan yatırım fonlarının ortalama geliri yüzde 2.90’da kalırken Okumuş’un fonu bu oranı yüzde 35.83’e kadar çıkardı. Wall Street’te “Türk Boğası” lakabıyla tanınan Ahmet Okumuş’un bu başarısı Forbes’e de konu oldu, hayatı da paylaşıldı.

HERKES SATARKEN ALIYOR

Sermaye piyasalarına olan ilgisi henüz 17 yaşında bir lise öğrencisi iken başlayan 1969 doğumlu Okumuş, 1987 yılında 100 dolar ile başladığı işinde, bugün milyar dolar büyüklükleri bulunan fonları yönetti. Daha 20’li yaşlarında iken kendi fonunu yönetmeye başlayan Okumuş’un bugün itibariyle yönettiği fonun büyüklüğü 498.9 milyon dolar. Sırrını ‘Herkes alırken satmak, herkes satarken almak’ şeklinde özetleyen Okumuş, “Fon az sayıda şirkete, temel analizini iyi calişmış olduğumuz şirketlere, hisse fiyatı değerinin çok altında olduğu zaman yatırım yapıyor. Basarının sırrı sağlam ve odaklı bir şekilde çalışmak. Elbette son derece disiplinli bir yatırım felsefenizin de olması gerekiyor. Ekibimle birlikte çok ciddi araştırma ve sistemli çalışmalar yapıyoruz” dedi.

HSBC 1 NUMARA SEÇTİ

2002 yılında yurtdışına en başarılı ‘Türk Fon Yöneticisi’ ünvanını alarak isim yapan Okumuş’un hayatı ve başarısı dünyanın en prestijli ekonomi dergilerinden Forbes’a konu oldu. 2006’da ABD’de yönettiği 4 fonun büyüklüğü 1.1 milyar doları aştı ve 2006 yılının en iyi Hedge Fon Yöneticisi seçildi. O yıllardaki basit ama etkili yatırım stratejisi ile Wall street gurularını da şaşırtan Okumuş, Amerika’da ‘Wall Street‘in Türk Boğası’ olarak isim yaptı. 2007 Nisan ayında ‘The Hedge Fund Journal’da Amerika’nın en iyi uzun vadeli fon yoneticisi olarak lanse edilen Okumuş bu yıl HSBC’nin raporunda 2014 yılında dünyanın 1 numaralı hedge fonu (serbest yatırım fonu) seçildi. 2015’te dışarıdan müşterilerin de kabul edileceği fona minimum yatırım 5 milyon dolar olacak.

Brezilya ve Rusya cazip

ADI ABD’nin ünlü para sihirbazları ile birliket anılan Ahmet Okumuş’un 2015 yılında sermaye piyasalarına ilişkin öngörüsü şöyle: “Şu andaki en pahalı borsalardan biri Amerika ve oradaki piyasada fazla fırsat görmüyorum. Avrupa’da Almanya ve İngiltere gibi gelişmiş ülkeler cazip olabilir. Hem faiz politikasından dolayı hem de fiyatların fiyatların Amerika’ya göre çok daha ucuz olmasından dolayı gelişmekte olan ülkelerde Rusya ve Brezilya’da da önemli fırsatlar görüyorum. Şu anda ruble ve hisse senetlerinin fiyatlar düştüğü için Rusya ve bunun yanında Brezilya cazip. Tabi bu ülkelerde yatırımlara dolar bazında bakmak lazım.”

Yatırıma uzun vadeli bakın

Türkiye’de 2014 Şubat ayında siyasi tansiyonun yüksek olduğu dönemde yatırım yaptıklarını hatırlatan Ahmet Okumuş, “Yatırımcılara tavsiyem yatırım işine spekülasyon olarak bakmamaları. Uzun vadeli bakmalarını ve parayı eğer bulabiliyorlarsa bir endeks fonuna koymalarını öneririm” dedi.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir