Mayıs ayı için kira sözleşmesini yenileyecek olanları yakından ilgilendiren zam oranları sonunda netleşti. Hem evi olanları hem de ev kiralayacakları fazlasıyla yakından ilgilendiren bu kira sözleşmesindeki artış %19,39 olarak belirlendi.

7 Mayıs’tan itibaren netleşen oranlar TÜFE’ye göre belirlenme kararına istinaden yapıldı. Yani bu karara göre son 12 ayı kapsayan TÜFE’ye göre belirlenen %19,39’luk zam kaç paraya denk geliyor?

Mayıs ayından itibaren kontratını yenileyecek olan ev sahipleri ve kiracıları fazlasıyla yakından ilgilendiren bu zamlar önceden yurt içi fiyat endeksine göre yapılıyordu ancak gelen düzenleme ile tüketici fiyatları endeksine göre zamlanma kararı ile kiralardaki artış netleştirildi.

Nisan ayı için belirlenen artış oranı 18,70 iken Mayıs ayında netleşen rakamın 19,39 olması kiracıları zorlayacak gibi gözüküyor. Bu artış tavan niteliğinde belirlenmiş bir rakam olduğu için kiracı ve kiralayan kendi arasında bir ortak noktada buluşabilir. Lakin mayıstan itibaren sözleşmede bir yenileme olacak ise bu oranın üstünde bir zam yapmak kesinlikle yasal değil.


Like it? Share with your friends!

0
editor

0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir